Tizedik évadát kezdte meg július 5-én a Zenélő Budapest, amelynek keretében idén 60 ingyenes koncert várja a közönséget Budapest ikonikus helyszínein. A jubileumi programról Götz Nándor művészeti vezetőt kérdeztük.
– Hogyan látja a program fejlődését az első évad óta?
– Nagy öröm, hogy jubileumi tizedik évadát kezdtük a programsorozatnak. A Zenélő Budapest rendkívüli rangra és nívóra emelkedett, és a mai napig nemzetközileg is egyedülálló módon kelti életre történelmi és kulturális múltunkat, jelenünket. Jó érzés elmondani, hogy kitűzött célunkat elérhettük, és valóban igaz, hogy a kultúra a hétköznapi élet elválaszthatatlan részévé vált Budapest nyári életében.
– Milyen produkciók várhatók ezen a nyáron?
– Július 5. és augusztus 16. között a Budavári Palotanegyed négy csodálatos pontján, a Hegyvidéki Kulturális Szalon előtti téren, a Műcsarnok oszlopcsarnokában és a Kossuth téren várjuk a zene rajongóit ingyenes koncertjeinkre, melyek többségében saját hangszerelésű, egyedi műsora tökéletesen illeszkedik az adott építészeti remekművekhez. A 60 szabadtéri produkción és 20 interaktív gyermekprogramon több mint 100 elsőrangú művész készül megvalósítani ezt a nagyszerű tervet.
– Hogyan épülnek fel a fesztivál tematikái?
– A sorozat alappillérének mondhatók a 2×20 perces minikoncertek. Méltán váltak programunk vezérfonalává klasszikus és népzenei műsoraink az évek folyamán. Fellépőink városunk kiemelkedő diplomás zeneművészeiből szerveződő kamaraegyütteseink, országunk vezető szólistái és népművészei.
A Budavári Palotanegyedben hagyományőrző huszárruhás rézfúvósaink reneszánsz, barokk zenei műsora már az első évadunk óta töretlen sikert arat a reneszánsz kert Gloriettjében és a Savoyai teraszon. Zenés felfedező útra indulhatunk a gyönyörűen megújult és nemrégiben újjáépült Csikós udvarba és Karakas pasa tornyához , ahol vonós és fúvós kisegyütteseinknek, változatos repertoárral szerepelnek. Itt találkozhatunk a Campanelli harangjáték együttes virtuóz fuvolaszóval kiegészült előadásával is.
A Műcsarnok oszlopcsarnoka különleges találkozási pont. A neoklasszikus épület hosszú évtizedek óta a modern képzőművészet otthona. Nem véletlen ezért, hogy pénteki sorozatunk címe: klasszikusok modern feldolgozásban, a szaxofon kvartettünk egyedi műsorával. A szombatonként megrendezésre kerülő hangulatkoncerteken találkozhatunk afrikai tradicionális zenével, vadászkürt kvartettel, és jazz szólistákkal egyaránt. A vasárnapi délelőttök a 20 század elejének békebeli korszakát idézik a Capriccio vonósnégyes jóvoltából. Felcsendülnek Mozart, Schubert, Csajkovszkij, Bizet és Manuel de Falla művei mellett az argentin tangó dallamai is.
– Az állandó együtteseik mellet lehetőséget kapnak más fellépők is?
– Saját kamaraformációink mellett számos vendégprodukció is helyet kap a kínálatban. Hegyvidéki dallamok-címmel a Hegyvidéki Kulturális Szalon előtti tér mindig teljesen megtelik, amikor a már hagyománnyá nemesült 60 perces előadásaink megérkeznek a nyáresti koncerteken. Péntek esténként olyan kiemelkedő előadók lépnek fel, mint Lantos Zoltán hegedűművész indojazz improvizációival, a Götz Saxophone Quartet, Blue Rondo-című műsorával és Manuel Betancourt mexikói énekes, Sebastian Ramirez zongoraművésszel, akikkel a latin és dél-amerikai zenei világban kalandozhatunk.
Ugyanitt egyedi programunk a “Zenélj velünk!” elnevezésű sorozat is. Szombat délelőttönként a gyermekeké és a családoké a főszerep. 2019 óta tervezek óriás közösségi hangszereket, amelyeket interaktív programokon lehet kipróbálni a zene és játék érdekes találkozása során. Az ezt követő mesekoncerteken a Nemzeti Filharmonikusoktól, Concerto Budapest Zenekartól és Operaházból érkező zeneművészekkel együtt közös zenélésre is sor kerül.
– Előfordul, hogy egyéb fővárosi eseményhez is csatlakoznak?
– Megtiszteletetésnek érezzük, hogy vendégprodukciónkkal szerepelhetünk az Országház előtt zajló TérZene sorozatban. Idén is visszatérhetünk ide, többek közt Szenthelyi Krisztián bariton, Demeniv Mihály harmonikaművész és Faludi Judit Liszt-díjas csellóművész fellépésével, valamint Káldi Kiss András operaénekes és a Con Fuoco kvartettünk szereplésével.
– Készülnek kiemelt jubileumi eseménnyel?
– Feltétlenül. Különleges zeneparkot hozunk létre. Egésznapos eseményünket a Millenáris Széllkapu Parkban tervezzük megvalósítani augusztus 10-én, ahol több ponton szimultán műsorokkal várjuk az összes korosztályt. A hangulatkoncertek mellett hangszerfabrikáló sátor, közösségi óriáshangszereink, és több világzenei újdonság is bemutatkozik, távolkeleti kulturális intézmények jóvoltából. Záró akkordként Micheller Myrtill, Pintér Tibor voice-guitar duója és a Götz Saxophone Quartet ad közös koncertet az örökzöld jazz hangulatában.
– Hogyan látja a Zenélő Budapest jövőjét, vannak-e további távlati tervek?
– Az előző évek tapasztalatai azt mutatják, hogy ez a program egész éves tervezgetést, munkát, folyamatos törődést igényel. Ezenkívül szükség van a háttérmunkát végző csapat és az állandó együtteseink elhivatottságára. Köszönetet kell mondanom munkatársaimnak és támogatóinknak, mert nélkülük nem lett volna lehetséges ilyen komoly sikereket elérnünk, és nem lenne esélyünk a jövőt tervezgetni.
Természetesen nagyon sok ötlet vár megvalósításra. A nagyszerű performanszainkat szeretném újjáéleszteni. Ilyenek voltak a festőművészek és jazz zenészek közös improvizációi, és a Bartók A fából faragott királyfi kamara átiratom előadása bábművészekkel és néptánc művészek közreműködésével. Ehhez hasonló több művészeti ágat ötvöző előadásokat tervezünk megvalósítani Budapest gyönyörű szabadtéri helyszínein.