Bécsben bukkantak rá Gustav Klimt egyik festményére, amelynek közel száz éve veszett nyoma. A Fraulein Leiser portréja című kép egy jómódú osztrák zsidó család tagját ábrázolja: a kép értéke a becslések szerint akár kétmilliárd forint is lehet – számolt be róla a BBC.
Nem teljesen világos, mi volt a sorsa az elmúlt közel száz évben, de annyit lehet tudni, hogy a 60-as években került a jelenlegi tulajdonosok birtokába. A Kinsky aukciósház a festmény újrafelfedezését szenzációnak nevezte: „Ilyen ritkaság, művészi jelentőségű és értékű festmény évtizedek óta nem volt elérhető a közép-európai művészeti piacon” – mondták közleményükben.
Az áprilisi aukció előtt a festményt különböző nemzetközi helyszíneken mutatják be, köztük az Egyesült Királyságban, Svájcban, Németországban és Hongkongban.
A portré egykor a Lieser családé volt, akik gazdag zsidó iparosok voltak Bécsben. Ernst Ploil, a Kinsky aukciósház társügyvezető igazgatója elmondta, hogy eddig nem találtak bizonyítékot arra, hogy a művet a második világháború előtt vagy alatt rabolták vagy ellopták volna.
„A festményt minden katalógus elveszettnek írja le. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg megsemmisült a háború alatt. Mindenesetre senki sem számított arra, hogy valaha felbukkan a piacon.”
– áll az aukciósház közleményében.