Anne Shirley és Sarah Stanley két igazán különleges hősnő, akik ma is ugyanolyan korszerűnek hatnak, mint az 1900-as évek elején, amikor papírra vetette őket írónőjük, Lucy Maud Montgomery. A történetek helyszíne a Prince Edward-sziget, Kanada egy különleges zuga. Mindkét történet tökéletes arra, hogy a karácsonyi ünnepek alatt bekuckózzunk és teljesen elfeledkezzünk a világ jelenlegi állásáról – különösen kiemelve a csodás havas tájakat és a lovas szánokat.
Anne Shirley imád álmodozni, sokat beszél, jó érzéke van a bajhoz és ráadásul vörös a haja. Az árva 11 éves lány némi adminisztrációs félreértés miatt kerül Kanada egy eldugott szegletébe, a Edward herceg szigetére. A mesebeli helyszín az írónő saját gyerekkorát idézi. Az Anne otthonra talál című első rész 1908-ban megjelent, majd ezt még hét másik követte. (A magyar olvasók csak az 1990-es években vehették kézbe a köteteket magyarul.) A könyvek már megjelenésükkor meglehetős sikert arattak.
Itthon azonban a Sullivan Productions feldolgozása ismertette meg a cserfes hősnőt a nézőkkel. A kanadai tévések meglehetősen szabadon kezelték az alapanyagot már az itthon Anna címen ismert minisorozat esetében is, azonban a Váratlan utazás címen futó történeteknél már tényleg csak kiindulópontnak tekintették. A történetek magja és egyes szereplők megtalálhatóak Montgomery A mesélő lány, illetve az Avonlea-i krónikák című könyveiben, de a többsége a filmesek fantáziájának szüleményei.
A cselekmény a Váratlan utazás esetében is egy cserfes, valahogy mindig kalamajkába keveredő kislány körül forog. Sarah Stanley-t édesapja váratlan nehézségei miatt az Edward herceg szigetén élő rokonokhoz küldi. Sarahnak egyszerre kell kivívnia helyét az unokatestvérei között, összehangolni szigorú nagynényje elvárásait az addigi meglehetősen szabad életével és a nagyvárosi élet után beleszoknia egy vidéki gazdaság mindennapi teendőibe.
A Netflix nemrég újra leporolta a könyveket és Anne e-vel címen adaptálta azokat, ezzel remélhetőleg egy új közönséget is meghódítva Montgomery hősnőinek.
Kevin Sullivan sorozatai egy soha nem létezett mesevilágot mutatnak, amely valamikor az 1800-as évek végén, de leginkább téren és időn kívül létezik. Egy darab eszképizmus az elmúlt két év után, a modern élet szorongásaiból való kiszakadáshoz. Jól mutatja a sorozat szerethetőségét, hogy még ma is szilárd rajongói bázissal rendelkezik, amelyhez közösségi oldal, honlap és könyv is kapcsolódik.
Anna – kanadai filmsorozat, 1985
Váratlan utazás – kanadai tévéfilmsorozat, 60 perc, 1990