Miért nyújthatnak komfortot a filmek az ünnepi időszakban? Hogyan válnak stresszoldóvá, hangulatjavítóvá? Vannak tökéletes filmek erre az időszakra? Adunk néhány tippet, hogyan találhatod meg a saját tökéletes ünnepi filmed. Ha pedig már megvan, kiderítheted, miért épp ezt szereted.
Teljesen személyre szabott, hogy kinek mi a tökéletes karácsonyi film, kinek mire van szüksége az ünnepek ideje alatt. Lehet, hogy egy olyan idilli karácsonyt keres benne, amit esetleg a valóságban – még – nem tudott megvalósítani, vagy pont az ünnepi tematikától lehető legtávolabb eső néznivalóra vágyik. Előbbire Az élet csodaszép (1946), az Igazából szerelem (2003) vagy A kisasszonyok tökéletes.
Néha az is segít, ha tudjuk, hogy nem egyedül mi vagyunk, akiknek nem sikerül minden tökéletesen, akinek a családja alkalmanként kiborító vagy a munkája miatt nem jut ideje élni. Erre a Segítség, karácsony (1994), vagy a Bridget Jones naplója (2001), de a Holiday (2006) is jó lehet.
Lehet, hogy valami specifikusabb igényünkre rezonáló filmre vágyunk, például, hogy nem szeretnénk egyedül lenni karácsonykor, hanem társra vágyunk. Esetleg egy olyan idilli hegyi falucskára, ahol igazi mese-karácsonyok vannak – ezeket az üdvőzlőlapokat gyártó cég olyan sikeresen ontja magából, hogy róla nevezték el Hallmark-filmeknek. Ezekben ráadásul a családi konfliktusok mind egy csapásra megoldódnak – ami a valódi ünnepek esetében meglehetősen ritka. Több streaming szolgáltatón a karácsonyi romkomoknak külön gyűjteménye van.
Kereshetsz benne igazolást, hogy ez az egész ünnep álságos, hazug és valami rendhagyó vagy épp sötét történetet kapcsolsz be. A Die Hard – Drágán add az életed (1988) kisebb kultusszal bír, mint karácsonyi film, pedig viszonylag kevesen szeretnének egy ilyen karácsonyt – bár Alan Rickman szerepelhetne benne. Ha szigorúan vesszük, akkor a Batman visszatér (1992) szintén karácsonykor játszódik, mégis inkább a diszfunkcionális családok és a magányos lelkek kapnak benne teret.
Szintén valóságos kultusza lett a Reszkessetek betörők! című filmnek. A könnyed, szirupos felszín alatt, azonban komoly kérdések is felvetődhetnek a film kapcsán. Például, hogy mi mit tennénk, ha a családunk egyszer csak eltűnne az ünnepek idején? Élveznénk, hpgy végre miénk az egész ház és azt csinálunk, amit akarunk (itt akár azt is végig lehet gondolni, mit is csinálnánk pontosan)? Vagy maga alá temetne a magány? Mitől karácsony a karácsony? Kellenek-e hozzá a rokonok, a készülődés, a hagyományos ételek és az ajándékok? Melyik eleme hagyható el és melyik fog hiányozni? Mit tennénk meg mi, hogy megvédjük az otthonunkat?
A karácsonyt jelentheti egy olyan film is, ami nem feltétlenül az ünnepekről szól vagy nem épp a színvonala miatt választjuk, hanem a hozzá kötődő emlékek miatt. A mi családunkban tizenéves én és az öcsém díszítettük a fát közben pedig a Karácsonyi vakációt (1989) néztük. Már évek óta saját családja – és fája – van mindkettőnknek, de még mindig ez megy a fadíszítés közben, amiről persze közben idézetekkel tudósítunk is.
Családi tradíció lehet ilyenkor téren és időn kívül kerülni. Sokan néznek meg ilyenkor rituálészerűen valamilyen sorozatot, filmet. Ebben többnyire a tévé is partner, korábban például A muzsika hangja (1965), a Sissi-filmek, az Abigél, az Anne a zöld oromból vagy a Büszkeség és balítélet (1995) ment ezeken a napokon.
Bár a karácsonyi filmek koncepciója kedvesnek és szívet melengetőnek tűnik, előfordulhat, hogy valakit épp arra emlékeztet, hogy az ő életéből mi minden hiányzik, milyen „mérföldköveket” nem ért még el. Mivel ilyenkor mindenki a családjával van, az üzletek zárva, nehezebb elterelni a figyelmet, mással foglalkozni, ebben a helyzetben mentőöv lehet egyes csatornáknak az a szokása, hogy a sorozatokat ünnepektől függetlenül sugározzák. Egy semleges Jóbarátok, HIMYM vagy akár Columbo résszel az ünnep nyomasztásából is kiszakadhat, akinek erre van szüksége.
Ilyenkor alkalom nyílik arra is, hogy a családok együtt nézzenek filmeket, a kutatások szerint pedig ez erősíti a kapcsolatot. Talán a „közös kaland”, a megosztott élmény – legyen az jó vagy rossz -, ami erősítheti a kapcsolatot. Ahogy az előbb is említettem, sokat számít az is, hogyan és kivel telepszünk le a képernyő elé. Gyerekként különleges alkalom lehet a szüleinkkel együtt mozizni, míg tinédzserként vagy felnőttként egy rázósabb jelenet már kínos egy ilyen társaságban. Más élményünk lesz a filmről, ha azzal a barátnőnkkel megyünk, akivel tökéletesen egyezik a humorunk és más, ha azzal, aki listázza közben a film hibáit, ahogy más élmény a pasinkkal romantikázni a moziban vagy egyedül a kanapén nézni a filmet, amikor épp szinglik vagyunk. Ez az oka, hogy a filmterápiákon a ráhangoló feladatok után, a csoportban más részleteket is meglátunk az adott filmben. Ahogyan az is előfordulhat, hogy egy más élethelyzetbe kerülve ugyanaz a film más jelentést kap, más részeit vesszük észre.
Az idén bemutatása 20. évfordulóját ünneplő Igazából szerelem évtizedek óta az egyik legnépszerűbb karácsonyi film. A film a sok apró történettel több közönségrétegre is célzott, ez ráadásul alkalmat adott arra is, hogy hihetetlenül impozáns szereplőgárdát állítson össze Richard Curtis az angol színészek legjavával. Mindenki megtalálhatja a kedvencét akár a szereplő, akár a cselekmény tekintetében. Curtis veteránnak számít a romkomokban, megfelelő arányban adagolta a humort, a fülbemászó zenét (mindkettőért főleg Bill Nighy a felelős), a szívhez szóló pillanatokat – Emma Thompson és Alan Rickman -, amik emiatt mélyebbnek és igazabbnak tűnnek és a tündérmesés elemeket, mint Colin Firth nyelvi akadályokat nem ismerő érzelmei.
Azonban talán épp a kezdeti elsöprő lelkesedésnek a visszalendülése, hogy az utóbbi időben milyen kemény kritikák értek több részletet is. A legtöbben talán épp az ikonikus táblás-jelenetet marasztalták el, ahol Mark legjobb barátja újdonsült feleségének vall szerelmet, de a Natalie súlyára tett megjegyzések sem öregedtek valami jól. Olyan messzire azért nem mennék, mint a How Love Actually Ruined Christmas írója, Raymond Gary, aki jelenetről jelenetre megy végig a filmen és írja le, miért rossz. Az idén 20. évfordulóját ünneplő Igazából szerelem a korának a terméke, amit felesleges kárhoztatni olyan standerdek mentén, amik a keletkezése után álltak fel. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne a hibákat elismerni és ezekkel együtt élvezni a filmet. És persze a karácsonyt, ami körülvesz.
Filmterápiás kérdések a témában:
- Szoktál filmekkel hangolódni az ünnepekre?
- Melyik számodra a tökéletes karácsonyi film?
- A szilveszterhez kapcsolódik valamelyik?
- Változott az ízlésed az évek alatt vagy vannak örök kedvenceid?
- Kivel milyen filmeket nézel?
- Van olyan ünnepi filmed, aminek semmi köze a karácsonyhoz, neked mégis valamiért ehhez kapcsolódik?
- Mit keresel a filmeknek az évnek ebben a szakában: a felhőtlen kikapcsolódást, a tökéletes ünnepet, a sötétebb tónusokat, a magányos lelkeket, a realisztikusabb filmeket, azokat amik bemutatják a problémákat?