Életének 79. évében elhunyt Marosi Miklós Széchenyi-díjas építész, a hazai középülettervezés kiemelkedő alkotója, a magyarországi építészközélet meghatározó személyisége, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) alelnöke – tudatta a köztesület az MTI-vel.
Marosi Miklós 1942-ben született Miskolcon. Első munkahelye a Műegyetemi Hallgatói Tervező Iroda volt, ahol 1962 és 1965 között dolgozott. A Postai Tervező Intézetnél eltöltött hat év után a Középülettervező Intézetnél kezdte meg munkáját, ahol először beosztott tervező, majd műteremvezető, építész osztályvezető, később stúdióvezető volt, mígnem több mint fél évszázados ittléte alatt a vállalat főépítészévé vált. A tervezés mellett oktatói tevékenységét az 1970-es évek közepétől kezdte meg, az 1990-es években mind a BME Lakóépülettervezési Tanszék, mind a BME Középülettervezési Tanszékének meghívott alkotóhéti mestere is volt.
Marosi Miklós életművében a legváltozatosabb műfajok megtalálhatók, de túlnyomórészt középületeket tervezett. „A kortárs kórházépítészetben és a szállodatervezésben egyedi hangvételű munkái, az adott helyhez és igényekhez példamutató rugalmassággal, ugyanakkor szellemes megoldásokkal viszonyuló tervezői magatartása a hazai építészeti paletta egyik legegyénibb alkotójává emeli” – olvasható az MMA méltatásában.
Számos magyar egészségügyi központ számára tervezett hozzáépítéseket és kiegészítő épületeket. Kiemelkedő munkái közé tartozik az Uzsoki Kórház új Manuális tömbje (2002), a Kecskeméti Megyei Kórház együttese (1980-1983), a Rottenbiller- és Péterfy Sándor utca sarkán épült egészségügyi központ vagy a Szegedi Tudományegyetem Szentgyörgyi Albert Klinikai Központ Sürgősségi Centrum eredeti épülete és annak rehabilitációja.
De nevéhez fűződnek neves városi szállodák, műemléki felújítások és irodaházak is. Tervei szerint valósult meg például a KÖZTI 1993-ban elkészült saját irodaépülete, az Újbuda Bevásárlóközpont (1998), a Dohány utcai Soho Hotel (2008) vagy a 2018-ban elkészült Klapka Központ is. Az elmúlt időszak nagyszabású kulturális beruházásáért, az Operaház Eiffel Műhelyházának megtervezéséért szintén ő és csapata felelt.
A tájékoztatás szerint az MMA Marosi Miklóst saját halottjának tekinti.
(Via Építészfórum)