Négy év után jelentkeznek új nagylemezükkel a hazai speed-folk-freak-punk nagykövetei, a Bohemian Betyars. A Gubancos című anyag a zenekar tagjainak eklektikus ízlését egyesíti, a szövegvilágban pedig a globális és személyes rosszullét, illetve ennek a teljesen ellenpárja is megtalálható. Ezt a sokféle hatást gyúrták egybe egy zalai kis faluban, a világtól távol, a stúdióköltségeket kriptovalutával fizették ki, a megjelenéshez pedig egy jótékonysági NFT-kampány is társul.
– A Gubancos lemez az elmúlt négy éveteket öleli fel, és több időszakotok egyvelege hallható rajta – hogyan tudtátok ezt a sok hangulatot összeegyeztetni?
Szűcs Levente: Szerintem a zenekar eddigi lemezei és egy koncertje is sokféle hangulaton viszi át a hallgatót, ezért nekünk inkább csak egy izgalmas feladat összegyúrni a kavalkádot, mintsem megoldhatatlannak tűnő akadály. Persze, voltak pillanatok, amikor annak éreztük. Van olyan dal, amit két-három éven át írtunk, majd teljesen elengedtük, majd mégis rátaláltunk váratlanul a megoldásra, amitől elkezdett működni.
Palágyi Máté Kakas: Ami különlegessé teszi a zenénket, hogy nálunk hat ember szűrőjén kell átfutnia egy dalnak ahhoz, hogy mindenki megelégedjen vele. Mivel minden tagunk nagyon különböző zenéket szeret, ezért a zenénk mindig is eklektikus lesz, és így mindenki megtalálhatja a kedvenc számát a lemezen.
– A pandémia alatt egy kis zalai faluban alkottatok közösen – meséljetek, hogyan zajlott a dalszerzés folyamata?
SzL: Ez a zalai kis falucska volt a megmentője a mi karanténunknak. A városi élethez képest sokkal szabadabb és nyugodtabb környezetben lehettünk. Volt, hogy heteket, hónapokat töltöttem, töltöttünk lent a zenekarral és barátokkal. Itt voltak a házibulik, itt volt a rehabilitáció és itt zajlott a munka is. Mivel nem tudtuk, mikor koncertezhetünk újra, ezért egész nyugodtan és alaposan haladtunk a dalírásban, és ennek meglett az eredménye szerencsére.
– Említettétek, hogy a daloknak mindnyájatok szűrőjén át kell mennie – a Gubancosnál mennyire kellett egymással kompromisszumokat kötnötök, mennyire mentek vérremenő csaták egy-egy ötlet kapcsán?
SzL: Olyan igazi vérremenő csaták, amik után napokig egymáshoz se szólunk, vagy a barátságunkra menne, az nálunk elképzelhetetlen. Mindenkinek vannak és lehetnek észrevételei, amiket demokratikusan megvitatunk, megízlelgetünk, kipróbálunk. Aztán döntünk, majd újra döntünk, majd jönnek a vétózások. Volt persze, hogy összebrummogtam Danival (Dankó Dániel – dob) a stúdióban egy kolomphangon, vagy Mátuccal (Mihályfi Máté – gitár) egy gitáreffekten, de ezek egy kreatív munkafolyamat részei, ha másokkal együtt dolgozik az ember. És többségben az erő, nem lehet mindenki ízlésének tökéletesen megfelelni egy zenekaron belül se, de mindenki képes félretenni a saját egóját, ha a végcél azt kívánja.

– A lemezmegjelenéshez egy nagyon érdekes, jótékonysági kampány is társul, ahol a kriptovaluták világába invitáljátok a hallgatókat. Mesélnétek erről?
PMK: Mindig fontosnak tartottuk a különböző alulról építkező, kísérleti projekteket, a rajongókkal való különleges kapcsolat kialakítását. A Csavargó lemezünket is közösségi finanszírozás keretében adtuk ki, de most az új lemezzel egy még izgalmasabb kalandra hívjuk rajongóinkat. Egy jótékonysági kampány keretében a honlapunkon mindenki megvásárolhatja az album dalszövegeinek egy-egy sorát. Az adományozó a lemez digitális megvásárlásán kívül kap egy blokklánchálózaton hitelesített kupont is, amely biztosítja a vásárlás hitelességét, és tagja lesz a zenekar legbelsőbb támogatói körének. A befolyt összeget fiatal feltörekvő zenekaroknak szeretnénk odaadni egy miskolci tehetségkutató keretében.