Az Edinburgh-ben működő könyvesbolt tulajdonosát, aki egyben Skócia egyetlen írógépszerelője, hősnek nevezte levelében Tom Hanks a mechanikus írógépek iránti elkötelezettsége miatt.
A valószínűtlen levelezés kiindulópontja a két Tom írógéprajongása. Hanks ugyanis egy közel 200 darabot számláló gyűjteménnyel rendelkezik – és ír is rajtuk. Tom Hodges, az edinburghi Typewronger Books könyvkereskedés tulajdonosa a nyáron jelentkezett – szintén írásban – a hollywoodi színésznél. Természetesen a levelet is egy retró darabon, a nagyapja Remington Noiseless típusú gépén pötyögte be.
Mesélt neki az üzletéről és a National Museum of Scotlandban megtekinthető írógépkiállításról. Emellett arra is kitért, hogy az egész élete ezek körül a masinák körül forog, mivel maga is írógépszerelő és „-rajongó”, amióta a legendás párizsi könyvesboltban, a Shakespeare and Companyban lakott. A levélhez pedig csatolt egy saját kezűleg hajtogatott origami sárkányt is.
Legnagyobb meglepetésére pedig Tom Hanks válaszolt is. Ráadásul vitt némi csavart is a dologba. A színész épp az Elvis életéről szóló életrajzi filmen dolgozik, amelyben Presley menedzserét, Tom Parker ezredest alakítja. Ehhez illeszkedve Parker fejléces papírjának replikájára írta a levelet. Hanks gratulált Hodgesnak, hogy „harcol az óriások ellen, hogy a legjobb könyveket árulhassa – és életben tartja a mechanikus írógépeket.” (Ez a helyzet magának Hanksnek sem ismeretlen. A Szerelem hálójában című filmben egy nagymenő könyváruház fejét alakította, aki a Meg Ryan vezette gyerekkönyvboltot döntötte csődbe.)
„Folyton érkeznek levelek különféle emberektől, és mindegyik különleges számomra, de azért nem minden nap ír az embernek egy hollywoodi legenda, aki ráadásul a hősének nevezi. Imádom a filmjeit, és azt is, hogy szintén írógépőrült” – nyilatkozta a Guardiannak a férfi.
„Ez egy csodás levél, bár az egész egy kissé szürreális. Be fogom kereteztetni és a könyvesbolt kitüntetett helyére kerül majd.”
Hanks arra is célzott, hogy személyesen is beugrik a Typewronger Books üzletébe, ha Leith környékén jár. A boltban, melyet a 35 éves Hodges vezet, nemcsak könyveket lehet vásárolni, hanem lehetőség van az írógépek kipróbálására is. A tulajdonos írógépszerelői végzettségére utalva, az üzletben található egy írógép, amelyet bármelyik betérő szabadon használhat, hogy legépeljen rajta egy levelet vagy akár a készülő regényét.
Hodgesnak száznál is több mechanikus írógépe van otthon, az irántuk érzett rajongásról pedig ezt mondta:
„Szeretek kísérletezni a működési mechanikózmusaikkal, de számomra a hangjuk és az teszi varázslatossá az írógépeket, ahogy leütöm a billentyűket.”
Az írógép hangja Leroy Anderson amerikai zeneszerzőt is megihlette. 1950-ben írta és 1953-ban mutatta be a munkaeszközről elnevezett darabját, melybe természetesen a gép zörejeit is belekomponálta. A rövid mű több filmben is feltűnt már.
(via Guardian)