A karmester a feledésbe merült 18–19. századi francia zeneirodalom újrafelfedezéséért folytatott munkájáért vehette át a Chevalier L’Ordre des Arts et des Lettres, azaz „a Művészetek és Irodalom Érdemrendjének lovagja” címet – számolt be az MMA honlapja.
Vashegyi György karmester, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke átvette a francia Művészeti és Irodalmi Érdemrend lovagi fokozatát. Az érdemrend azon személyek elismeréséül szolgál, akiknek munkássága kiemelkedő a művészetek, illetve az irodalom területén, és akik jelentősen hozzájárultak a művészetek és az irodalom terjesztéséhez, népszerűsítéséhez Franciaországban és a világban. A francia kulturális miniszter Vashegyi Györgyöt a feledésbe merült 18–19. századi francia zeneirodalom (elsősorban operák) újrafelfedezéséért folytatott munkája elismeréseképpen részesítette az elismerésben.
A Chevalier L’Ordre des Arts et des Lettres, azaz „a Művészetek és Irodalom Érdemrendjének lovagja” címet 2021. július 22-én kelt oklevelében adományozta Vashegyi György számára Roselyne Bachelot-Narquin, francia kultuszminiszter asszony. A karmester február 9-én vehette át személyesen a kitüntetést Őexc. Pascale Andréani nagykövet asszonytól a Francia Nagykövetség Rezidenciáján.
Vashegyi György az elmúlt évtizedben francia állami és privát zenei intézményekkel – a Versailles-i Barokk Zenei Központtal és a Palazzetto Bru Zane alapítvánnyal – közösen végzett nemzetközi tevékenysége eredményeképpen eddig 12 teljes operát szólaltatott meg és vett lemezre a budapesti Purcell Kórus és Orfeo Zenekarral közösen. E lemezfelvételek komoly nemzetközi sikereket arattak, több alkalommal elnyerték a Német Hanglemezdíjat (Preis der deutschen Schallplattenkritik), az Arany Hangvilla (Diapason d’Or) díjat és a Párizsi Opera Magazin Gyémánt (Diamant de l’Opéra) díját. Vashegyi György együtteseivel az elmúlt években Magyarországon kívül rendszeresen fellépett Európa több fontos koncerthelyszínén (Concertgebouw Amsterdam, Théâtre des Champs-Elysées Paris, Château de Versailles stb.).
Vashegyi Györgyön kívül három további magyar kitüntetett is idén veheti át ezt az elismerést.
- Róka Enikő művészettörténész kifejezetten a Franciaországban élő magyar művészekre szakosodott, nagymértékben részt vesz minden olyan együttműködésben, amelyet a Francia Intézet a képzőművészet területén hoz létre.
- Zsámbéki Gábor színházi rendező pályafutása során több alkalommal rendezett francia és frankofón szerzőket: Molière-t a Nemzeti Színházban (Le Bourgeois Gentilhomme, 1979) és a Katona József Színházban (L’Avare, 1994, Tartuffe, 2000, Le Misanthrope, 2011), Beckettet szintén a Katonában (Godot-ra várva, 2014).
- Kalmár János szobrászművész, éremművész 2011 óta részben Párizsban él és dolgozik, ahol 2013 óta a Galerie Martel-Greiner képviseli.
(via MMA)