Archeológusok egy ólomszarkofágra bukkantak a Notre-Dame székesegyház padlója alatt, mellette egy szentélykorlát darabjára. A lelet új részleteket tárhat fel a 2019-es tűzvész után épp újjáépítése alatt álló épület történetéről.
A 12. században épült székesegyházban elővigyázatosságból feltárásokat végeznek mielőtt a 100 méter magas tetőgerinc restauráláshoz szükséges állványzatot felállítják.
„A kereszthajó padlózatán figyelemre méltó maradványokat tártak fel” – mondta Roselyne Bachelot francia kulturális miniszter, hozzátéve, hogy az ásatási munkálatokat március 25-ig meghosszabbították. Az ásatási helyszín egy, a 18. századból származó köves réteg alatt fekszik. Az alatta húzódó rétegek közül van a 14. századból származó, sőt néhány még a 13. század elejére datálható” – közölte a Kulturális Minisztérium.
„Sikerült bejuttatnunk egy kis kamerát, amelynek a képén szövetmaradványok, szerves anyagok, például haj és növényi maradványok látszódtak” – mondta el a Christophe Besnier, a francia Nemzeti Régészeti Intézet munkatársa. „Az a tény, hogy ezek a növények megmaradtak, azt jelzi, hogy a szarkofág tartalma nagyon jól megőrződött.”
A régészek szerint az ólomszarkofág valószínűleg egy magas rangú személyé volt, aki a 14. században élhetett. Ha a lelet kora bebizonyosodik, akkor az különösen jelentőssé tenné a felfedezést. Az ásatás egy gödröt is feltárt közvetlenül a katedrális padlója alatt. Ennek korát 1230 körülre, a Notre-Dame építésének kezdetére teszik a szakértők.
(via Reuters)