Alig egy hónap múlva indul az első magyarországi Ethno tábor a balatonboglári Babel Campben. A résztvevő zenészek 15 különböző országból érkeznek, legtöbben most járnak először hazánkban és kíváncsian várják, mit tartogat számukra a magyar kultúrával és népzenével való megismerkedés.
Március utolsó hétvégéjén 21 fiatal zenész jön össze egy egész hetes, intenzív alkotótáborra, ahol ki-ki megtanítja a többieknek a saját hazájából hozott dalt, és végül a próbafolyamat során összekovácsolódott zenekar több koncerten be is mutatja az így létrejött színes repertoárt.
Az Ethno nálunk ugyan még kevéssé ismert program, de világszerte már közel 40 országban szerveződnek ilyen interkulturális táborok fiatal zenészeknek. A demokratikus, „zenész-tanít-zenészt” alapokon nyugvó pedagógia minden Ethno táborban azonos, a résztvevők azonban mindig mások, ahogy a létszám is: szervező országtól függően 10-től 90 főig terjed a táborok mérete.
Az első Ethno Hungary táborra jelentkezők közül 21 zenészt választott ki a rutinos szakmai mentorcsapat. A hangszeres megoszlás mellett ügyeltek a földrajzi és kulturális sokszínűségre, valamint a nemek közti egyenlőségre is. Ami a résztvevőkben közös: mindannyian 18 és 30 év közötti zenészek, akik valamilyen módon kötődnek a népzenéhez.
A tajvani származású, de Svédországban élő Fan-Qi Wu egy egzotikus, távol-keleti pengetős hangszeren, a pipán játszik, és 23 évesen már nem is kezdő Ethnós: első élményeit a 2019-es svédországi táborban szerezte, és ennek nyomán szeretett bele a világzenébe.
A Kanadából érkező zongorista-harmonikás Claude Hurtubise-t saját bevallása szerint a kulturális találkozások és tapasztalatcserék éltetik. „Az Ethno Hungary nagyszerű alkalom arra, hogy a világ más tájairól származó zenészekkel együtt alkossunk, és ez tökéletesen passzol saját művészi víziómba is.”
A 29 éves angliai Phoee Rees már alig várja, hogy a hegedűjével együtt újra utazhasson: „Imádok utazni, az útjaim során inspirálódni, és ez az elmúlt 2 évben már borzasztóan hiányzott. Nagyon szeretek más kultúrák zenéjéről tanulni, és nagyon kíváncsi vagyok Magyarországra, mert még sosem jártam ott.” Az egyik tengerentúli résztvevő, Natalie Burg az USÁ-ból érkezik: „Karriercélom a diplomácia és békeépítés területén tevékenykedni, és ebbe szeretném integrálni a zenélést is. Hiszek benne, hogy a táborban való részvételemmel hozzájárulhatok egy pozitív, nyitott, békés és zenével teli világ létrehozásához.”
Havlik Márton az egyik magyar résztvevő, aki egyebek mellett furulyán is játszik, és korábban is részt vett már némileg hasonló zenei programban: „Ott éltem át, hogy milyen is 8 másik országból érkező zenésszel együtt játszani és életre szóló élményeket, barátságokat szerezni. Az Ethno Hungaryn is valami ilyesmire számítok.” A 30 éves, chilei származású gitáros-nagybőgős-ütőhangszeres Javier, aki Észtországban él, nem először jár nálunk: „Már nagyon vártam a magyarországi Ethnót, mivel imádom a magyarok zenéjét és az egész nép vibrálását, és legfőképpen mert Balatonboglár az egyik kedvenc helyem az egész világon.”
Az Ethno Hungary zárókoncertje április 3-án az A38 állóhajón lesz, ahol a Góbé előzenekaraként lép fel mind a 21 zenész együtt a színpadon, egy egyszeri és megismételhetetlen világzenei műsorral. A koncertre minden kulturálisan nyitott zenekedvelőt nagy szeretettel várnak, életkortól és hangszeres tudástól függetlenül!