A Dunaújvárosból induló Balogh Máté március 15-e alkalmából vehette át az Erkel Ferenc-díjat. A fiatal zeneszerzőt őszintén vállalt küldetéséről, munkamódszeréről és a dunaújvárosi zenei hagyományról kérdezte a DUOL.
– Gyanítjuk, az Erkel-díjasok többsége nem a harmincas évei elején vehette át e rangos elismerést. Meglepődtél?
– Az Erkel-díj egyfajta pecsét. Hazánkban ez arra szolgál, hogy aki talán nem annyira jártas egy adott területen, az is el tudja helyezni egy-egy alkotó, művész teljesítményét. Hatalmas megtiszteltetésként élem meg, hogy átvehettem ez a díjat. Őszintén szólva nagyon meg is lepett. Meghatódtam, hiszen relatíve fiatalon kaptam meg ezt a rangos elismerést. Nem hinném, hogy ettől én a jövőben majd másként szerezek zenét, vagy tanítok, viszont fontos visszaigazolás a döntéshozók, a társadalom részéről, hogy amit csinálok, az komoly és értékes lehet egy tágabb közösség számára is. Talán az Erkel-díj abban is segíthet, hogy az emberek nyitottabbak lesznek az iránt, amivel foglalkozom. Egyébként én a második Erkel-díjasa vagyok Dunaújvárosnak, hiszen Bánkövi Gyula 2004-ben kapta meg a díjat.
– A zeneszerzés, tanítás mellett a kollégák érdekvédelmi képviseletére is jut időt. Tavaly óta a Magyar Zeneszerzők Egyesületének elnökeként is dolgozol.
– A Magyar Zeneszerzők Egyesülete az egyetlen olyan magyar művészszervezet, amely nem szakadt ketté a rendszerváltást követően. Mondok egy aktuális példát. A közelmúltban kiírtak egy zeneszerző-pályázatot, amelyet egy rangos zsűri bírált el, és viszonylag magas összeget lehetett nyerni, ám furcsamód végül nem hirdettek győzteseket. Ilyen esetben mi kiadunk egy nyilatkozatot, kiemelve, hogy sok kollégánk, sok munkaórában dolgozott a pályázati művén, és illene kihirdetni az eredményt. Ez esetben kiderült, hogy a kiíró előzetesen nem is rendelkezett a szükséges anyagiakkal, csak remélték, hogy majd ők is sikeresen vonnak be pályázati forrásokat. Annak érdekében tudunk fellépni, hogy legközelebb ne történjen hasonló eset. Ez a megbízatásom három évre szól, és társadalmi munkában végzem, tiszteletdíj nélkül.
Az interjú teljes terjedelmében ide kattintva érhető el.