A Gramofon 25 – Zenetudományi és zenekritikai antológia című, 350 oldalas kiadvány a Gramofon folyóirat 1996 és 2021 között megjelent, különösen érdekes írásaiból válogat. A klasszikus zene, a jazz és a népzene kedvelői egyaránt csemegéket találhatnak a kötetben.
A Gramofon – Klasszikus és Jazz című folyóiratot 1996 nyarán alapította Bősze Ádám, Retkes Attila és Zipernovszky Kornél. A folyóirat esszéket, tanulmányokat, interjúkat, feature-cikkeket, recenziókat közöl a klasszikus zene, az opera, a jazz, a népzene és a világzene témakörében.
A Gramofon az egyetlen magyarországi nyomtatott folyóirat, amely professzionálisan, részletesen foglalkozik a jazz, a népzene és a world music műfajával. A lap szerzői között elismert szaktekintélyek és fiatal zenetörténészek, sőt olykor kiváló előadó- és alkotóművészek is megtalálhatók.
A Gramofon a magyar zenei élet szereplőit, a szakmát is meg szeretné szólítani; elsődleges célcsoportja és elért közönsége azonban mindmáig a klasszikus zene és a jazz iránt érdeklődő, hangversenyre járó, nem kizárólag szakmai közönség. A folyóirathoz internetes tartalomszolgáltatás – a Gramofon.hu és a MagyarJazz.hu weboldal –, valamint könyvkiadás kapcsolódik.
A lap alapításának 25. évfordulójára megjelent antológia újra közli a legendás hanglemez-történész, Oldal Gábor: Kis magyar gramofonológia című sorozatát, amely eredetileg 1997/98-ban látott napvilágot. Önálló fejezetben emlékeznek megbecsült szerzőikre, Ujházy Lászlóra és Uhrman Györgyre. A kötet ezt követően változatos tematikájú esszéket és tanulmányokat közöl, végül pedig – ízelítőként a több ezer megjelent recenzióból – hanglemezkritikákat kínál a zenebarátoknak.