William John Neeson Oscar-díjra jelölt színész az észak-írországi Ballymenában látta meg a napvilágot 1952. június 7-én.
Liam Neeson kilencévesen ökölvívó leckéket vett az All Saints Ifjúsági Klubban, majd később az Ulster amatőr boxbajnoka lett. A középiskola elvégzése után, 1971-ben beiratkozott a Belfasti Queen’s Egyetemre, ahol fizikát és informatikát tanult, de nem maradt sokáig az iskolapadban.
Targoncakezelőként helyezkedett el a Guinness sörgyárnál, majd idővel sofőr lett. Még a Queen’s-ben Seán Thomas a Bohemian FC-ből ígéretesnek látta Neeson labdarúgó tehetségét, így cserejátékosként pályára léphetett egy meccs erejéig a Shamrock Rovers ellen, végül azonban nem ajánlottak neki szerződést. Két évet végzett el a tanárképző főiskolán Newcastle-ben, mielőtt ismét visszatért szülővárosába. Ezt követően teljes egészében a színészi hivatás felé fordult és végül a dublini drámaiskolában, a Gaiety Schoolon diplomázott.
Először 11 évesen lépett színpadra, miután az angol tanára felajánlotta neki a főszerepet egy iskolai darabban, amit elfogadott, ugyanis tetszett neki a partnerét alakító lány. Ettől kezdve minden iskolai produkcióban feltűnt. 1976-ban csatlakozott a belfasti Lyric Players’ Színházhoz, melynek a tagja volt két éven át. 1978-ban Dublinba költözött, miután szerepet ajánlottak neki a Says I, Says He-ben valamint a Project Arts Centre-ben előadott The Troubles című drámában. Ezt követően számos más produkcióban részt vett, majd a Dublini Abbey Színház tagja lett, ahol komoly feladatokat kapott.
1980-ban John Boorman filmrendező látta Lennie Smallt játszva az Of Mice and Men című John Steinbeck drámában és felajánlotta neki Sir Gawain szerepét az Excaliburban. Ezután Neeson Londonba költözött, ahol folytatta a munkát a színpadon valamint kis költségvetésű televíziós filmekben tűnt fel.
A 80-as évek elején Kaliforniában felkeresett egy ügynököt, akinek a közbenjárásával ő lett az egyik lázadó a The Bounty-ban (A Bounty), Mel Gibson és Anthony Hopkins mellett. Majd a Lamb című drámában eljátszhatta első főszerepét is.
1986-ban Robert De Niro-val és Jeremy Ironsszal szerepelt együtt a The Missionben valamint Sean Carroonként tűnt fel a Miami Vice harmadik évadának egyik epizódjában. Ekkor költözött Hollywoodba, ahol az elkövetkező években több magas rangú szerepet is kapott.
1987-ben a Suspect (A gyanúsított) Carl Wayne Andersonjaként kivívta a kritikusok elismerését. 1988-ban Clint Eastwood mellett alakított egy horrorfilm rendezőt az ötödik Piszkos Harry filmben, a The Dead Pool-ban. 1990-ben Sam Raimi rendező Darkman című mozijának főszerepét alakította. Az alkotás közönségsikert aratott ugyan, azonban Liamnek a későbbi években nem hozta meg ugyanezt az elismerést.
1993-ban későbbi felesége, Natasha Richardson oldalán debütált a Broadwayn, Eugene O’Neill Anna Christie nevű darabjában, majd az elkövetkező évben a Nellben is együtt dolgoztak. Miután látta az Anna Christie-ben játszani, Steven Spielberg felajánlotta Liamnek Oskar Schindler szerepét, a Schindler listájában. Kevin Costner, Mel Gibson és Warren Beatty is részt vettek a castingon, de 1992 decemberében hivatalosan is bejelentették, hogy Liam kelti majd életre Schindler karakterét. A kritikusok elismerően nyilatkoztak játékáról valamint alakításáért megkapta első Oscar-jelölését is.
Az elkövetkező években olyan filmekben játszott, mint a Walter Scott regénye nyomán készített Rob Roy illetve a Michael Collins címszerepe, aki az ír köztársasági hadsereg vezetője volt. Utóbbiért a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon díjat kapott, emellett Golden Globe-ra is jelölték. A legendás Jean Valjean bőrébe bújhatott az 1998-as Victor Hugo adaptációban, A nyomorultakban.
1999-ben Qui-Gon Jinn Jedi mesterként tért vissza a mozivászonra, a kultikus Csillagok háborúja sci-fi előzménytörténetét bemutató Star Wars I – Baljós árnyak című alkotásban. George Lucas választotta ki Neesont a szerepre, mert saját elmondása szerint remek kézségei mellett erős lélekjelenléttel formálja meg a karaktereit. Annak ellenére, hogy vegyes visszhangot kapott a kritikusoktól és a rajongóktól egyaránt, hatalmas kasszasiker lett, ugyanis egészen a 2015-ös Csillagok háborúja VII – Az ébredő Erőig a sorozat legmagasabb bevételt hozó epizódja lett. Liam alakítását pozitívan értékelték, sőt Szaturnusz-díjra is jelölték érte. Szó volt róla, hogy a Csillagok háborúja II – A klónok támadásában is lesz egy jelenete, de végül nem szerepelt újabb részekben.
A The Crucible című Broadway darab 2002-es újjáélesztésében ő játszotta John Proctort, Laura Linney oldalán, amiért aztán Tony-díjra jelölték. Ugyanebben az évben Harrison Forddal szerepelt együtt Kathryn Bigelow tengeralattjárós thrillerében, az Atomcsapdában valamint feltűnt a Martin Scorsese féle New York bandában. 2003-ban egy frissen megözvegyült írót alakított Richard Curtis ensemble komédiájában, az Igazából szerelemben. 2004-ben Bill Condon rendezővel találta meg a közös hangot és Alfred Kinsey szexológus bőrébe bújt a Kinsey-ben. Ezért Golden Globe-ra jelölték, de végül Leonardo DiCaprio Aviátor-beli alakításával szemben alulmaradt.
2008-ban az évtized legnépszerűbb akció-drámájának, a Taken-nek (Elrabolva) főszerepét kapta meg. Bryan Mills, nyugalmazott CIA ügynököt alakítja, a francia gyártású produkcióban, aki a lányát játszó Maggie Grace-t egyszemélyes hadseregként próbálja meg kiszabadítani elrablói kezei közül. A forgatókönyv Luc Besson és Robert Mark Kamen műve, míg a rendező Pierre Morel volt. Világszerte több millió dolláros bevétele is igazolja a sikert.
Liam ezt követően több nagy költségvetésű hollywoodi filmben is szerepet kapott. Ismét az ő hangján szólalt meg Aslan a Narnia krónikáiból, valamint Fujimotot is szinkronizálta a Ponyo a tengerparti sziklán angol verziójában. 2010-ben a Narnia krónikái – A Hajnalvándor útjával teljes lett a fantasy trilógia, immáron harmadszor Neeson Aslanjával a főszerepben. Az 1981-es A titánok harca remakeben Zeuszként jelent meg, majd Atom Egoyan erotikus thrillerében, a Chloe-ban játszott mellékszerepet. A legendás Hannibal Smith ezredes bőrébe bújhatott a népszerű televíziós sorozat spin-off mozijában, A szupercsapatban.
2011-ben John Ottwayt személyesítette meg a Joe Carnahan által jegyzett The Grey-ben (Fehér pokol), mely elnyerte a kritikusok és a nézők elismerését is. 2012-ben került a mozikba a kasszasikert elért első rész folytatása, a Taken 2 (Elrabolva 2.). Ezúttal a Neeson által alakított Bryan Millst és lányának édesanyját, Lenoret (Famke Janssen) rabolják el a bosszút esküdött albán gengszterek. Annak ellenére, hogy a filmkritikusoktól vegyes kritikákat kapott, bevételi szempontból túlszárnyalta az első részt. Ebben az évben egy másik nagy sikernek örvendő trilógiában is feltűnt, még pedig a The Dark Knight Rises-ban (A sötét lovag: Felemelkedés), mely Christopher Nolan Batman sorozatának harmadik és egyben utolsó része.
2014-ben a Non-Stopban játszott egy lecsúszott légimarsallt, majd az A Walk Among the Tombstones (Sírok között) című bestseller adaptációban az egykori zsaru, Matt Scudder szerepében tűnt fel. Utoljára öltötte magára Bryan Mills karakterét a Taken 3-ban (Elrabolva 3.), ami bár többnyire negatív kritikát kapott, sokan kíváncsiak voltak rá a bevételi adatok alapján. A 2015-ös akciófilm, a Run All Night (Éjszakai hajsza) után ismét egy fantasyban, az A Monster Callsban (Szólít a szörny) mutatta meg sokoldalú színésztudományát, mikor magát a Szörnyet keltette életre.
2017-ben került bemutatásra a Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House című életrajzi dráma, melyben Neeson a címszereplő Mark Feltet kelti életre, aki „Deep Throat” álnéven segítette feltárni az 1974-es Watergate-botrány részleteit.
A 2017-es Torontói Filmfesztiválon úgy nyilatkozott, hogy a 2018 elején mozivászonra kerülő The Commuter után, a korára való tekintettel már nem vállal többé akcióhős szerepet.
2018-ban a The Commuter mellett a Buster Scruggs balladája és a Nyughatatlan özvegyek című filmekben is játszott. 2019-ben olyan filmekben vállalt szerepet, mint a Dermesztő hajsza, Men in Black – Sötét zsaruk a Föld körül, Ordinary Love és a Star Wars 9. epizódja. Ez utóbbiban Qui-Gon Jinnek kölcsönözte a hangját. 2020-ban jelent meg az Honest Thief és a Made in Italy, 2021-ben pedig olyan filmekben szerepelt, mint a The Ice Road, Blacklight és a The Marksman. 2022-ben mutatták be a Memory című filmjét, miközben jelenleg is forgat.
(Via MTI, Wikipédia, Starity)