A Prágai Nemzeti Színház új előadásával a nézők a színfalak mögé vethetnek egy pillantást Bedřich Smetana Az eladott menyasszony című vígoperájával. A május 26-án és 28-án bemutatott produkció a 21. alkalom Nemzeti Színház történetében, hogy a közkedvelt darabot színpadra állítják.
Idén májusban a Nemzeti Színház Bedřich Smetana Az eladott menyasszony című közkedvelt és gyakran játszott darabját mutatja be. Az Alice Nellis rendezte előadásban Jaroslav Kyzlink, az Állami Opera zeneigazgatója vezényli a Nemzeti Színház Zenekarát. Mařenka szerepét a BBC Music Magazine díjával kitüntetett Kateřina Kněžíková és Alžběta Poláčková felváltva játszák majd. Jeníkként Peter Bergert és Richard Sameket láthatja a közönség. Kecal szerepét Zdeněk Plech és Jiří Sulženko énekli, Vašekként Ondřej Koplík és Josef Moravec látható majd.
A közönség meglepetéssel fedezheti fel, hogy az előadásban a fiatal Mařenka is felbukkan majd. Őt Markéta Klaudová és Doubrava Součková alakítja. A magyarázat pedig Alice Nellis rendezői koncepciójában keresendő. Az ő értelmezésében a klasszikus opera egyszerre konvencionális és szokatlan felfogásban kerül színpadra, utóbbi bepillantást nyújt a produkció elkészítésének folyamatába. „A nézők számíthatnak csodás jelmezekre, azonban ezek nem a szokványos módon érkeznek majd. Bizonyos értelemben bepillanthatnak a Nemzeti Színház színfalai mögé. Láthatják, hogyan épül fel egy operaelőadás.”
Matěj Cibulka színpadtervei Alice Nellis ötletei alapján készültek. A rendező nagyon játékos formájú „darab a darabban” koncepciót alkalmaz, ahol a közönség tanúja lehet a produkció alkotófolyamatának. „Ahogyan az előadás lassan kibontakozik a nézők szeme előtt, a színpad a világítás, a kivetítők és a színhasználat hatására átalakul időközben.” Ezalatt Kateřina Štefková jelmezei is drámai és organikus változáson mennek át az előadás folyamán.”
Klára Lidová kellemesen üdítő koreográfiája a hagyományos cseh tánclépéseken alapszik, de kortárs forrásból is táplálkozik, ami meglepően jól illeszkedik Smetana zenéjéhez. Természetesen nem marad el a tradicionális cirkuszos jelenet sem, ahol ez alkalommal akrobaták és trambulin szerepel.
Az eladott menyasszony már 150 éve foglalta el helyét a vezető cseh operák között – egyesek szerint a cseh DNS része. Amikor 1870-ben Bedřich Smetana (1824-1884) megírta, a darab merész kísérletnek számított. Smetana és librettistája, Karel Sabina mesterien figurázták ki azokat, akik a nemzeti opera alatt egy, az idilli cseh vidéken játszódó darabot értenek, melynek szereplői erényesek és morálisan megingathatatlanok. Az eladott menyasszony sokkal inkább humoros, mint nemzeti. Bár éppen azt a fajta humort képviseli, amit a csehek annyira szeretnek. Smetana operája bővelkedik az ironiában, maró, alkalmanként cinikus és csípős megjegyzésekkel teleszórt, emellett kedvessége és egyszerű életöröme a legjobb értelemben véve vált nemzetivé.