A Hellier Stradivari néven ismert hangszer egyike annak az alig tucatnyi intarziás darabnak, amely a híres mester műhelyéből kikerült. Nem véletlen, hogy a készítője 55 évig megtartotta a hegedűt, mielőtt megvált tőle. Most a Christie’s bocsátotta aukcióra a ritkaságot.
Antonio Stradivari olasz hangszerkészítő 1679-ban készítette a Helliernek keresztelt hangszert, amely a július 7-i árverés előtt, június 6. és 15. között megtekinthető az aukciósház londoni kiállítótermében az Irodalom művészete – The Art of Literature: Auction Highlights tárlaton, július 2. és 7. között pedig az aukciós tárlaton látható. Az előzetes várakozások szerint a hangszer ára akár 11 millió dollárig is felkúszhat a licitekkel – számolt ba a CNN.
Stradivari az úgynevezett Amatisé korszakában készítette a Hellier Stradivarit, amely egyike az alig tucatnyi intarziás darabjának. A hangszer háta 358 mm hosszú, arany alapon vöröses narancssárga lakkal fedett. A hegedűn virágok és indák vésete fut végig egészen a fejétől. A test szélén pedig ébenszínű gyémánt és kör minták váltakoznak. A díszítést először papíron tervezte meg a mester, mielőtt a hangszerre felvitte volna. A rajzokat pedig ma is a cremonai Museo del Violinóban őrzik.
Bár Stradivari 1679-ben elkészítette, megválni csak 1734-ben vált meg a különleges darabtól, amikor az angliai Wombourne-beli Sir Samuel Hellier-nek – innen a hegedű neve- adta el 40 fontért. A hangszer 1880-ig az első vásárló családjánál maradt, majd Shaw Hellier ezredes eladta. A későbbi tulajdonosai között találjuk a Henry E. Morris médiamágnást, Henry Hottinger amerikai gyűjtőt, a londoni orvost, Charles Oldhamet és Tom Robertset, aki kölcsönadta a Stradivarit a Smithsonian Intézetnek.
A Hellier Stradivari „a valaha készített legszebb intarziás hegedű… és a létező egyik legjobb Stradivari hangszer,” jelentette ki a Christie’s akciósház. „Nagy érdeklődésre számítunk, mert annyira ritka, hogy egy ilyen hangszer kikerüljön a múzeumból” – nyilatkozta Florian Leonhard, a Christie’s hegedűszakértője a Reutersnek. „Mikor van lehetősége az embernek, hogy megérintsen egy ilyen hegedűt? Pláne arra, hogy meg is vásárolja?
„A Hellier Stradivari egyike a durván 1100 hangszernek, melyet az olasz mester karrierje során készített és ezek közül is mondössze egy tucat lehet, amelyet dekorációval is ellátott. Ebben a műfajban a Smithsonian kurátorai szerint ez a jelenleg a legjobb állapotban fennmaradt darab.” – írja közleményében az aukciósház.
A hangszer értékét 6-9 millió fontra (7.54-11.31 millió dollárra becsülik). A Stradivari hegedűk eddigi aukciósrekordját az 1721-ben készült Lady Blunt tartja, amelyet a Tarisio értékesített 9,8 millió fontért 2011-ben.