A Berlin Art Week alatt nyíló szezonindító nemzetközi csoportos kiállítás, a Regresso – A bennünk rejlő gyermek a kortárs művészet és egyben a kortárs psziché sajátos jelenségét, a gyermekkor iránt érzett nosztalgia megjelenési formáit vizsgálja magyar és német alkotók munkáin keresztül.
A modern társadalom hétköznapi taposómalma és a körülöttünk lévő világ aggasztó eseményei, a pandémia, a klímakatasztrófa vélt vagy valós fenyegetése komoly szorongásos tüneteket vált ki sok fiatalnál. Válaszként többen pótcselekvésekbe menekülnek vagy káros szenvedélyek rabjai lesznek, jobb esetben pedig gyermekkori emlékeikben találnak meghitt, biztonságos menedéket. Más szóval regresszálnak.
A regresszió fogalmát Sigmund Freud vezette be a pszichoanalízisben, majd lánya, Anna Freud kutatta tovább a jelenséget a gyermekpszichológia terén végzett munkája során. A pszichoanalitikus gyakorlatban a regresszió olyan védekezési mechanizmus, amely azáltal segít traumatikus élményeinket feldolgozni, hogy valamely korábbi életszakaszunk viselkedésmintáihoz nyúlunk vissza. Az elsősorban gyermekeknél és kamaszoknál megfigyelt, tudattalan viselkedészavarként értelmezett jelenséget Carl Jung már pozitív irányból közelítette meg. A gyermekkorba menekülés egyrészt az ártatlanság és biztonság illúzióját keltve teheti elviselhetővé a felnőttlét komplex kihívásait, másrészt segítheti jelenünk tudatosabb megélését. Ugyanakkor a gyermeki világkép fontos eleme a pillanatnyi élményben való elmerülés, a játék önfeledtsége is.
A kiállítás változatos műalkotásai a plüssmackók, játékszerek, színes nyalókák, tündérmesék, de akár hajdani, rémálmok világát felidézve egyszerre nyújt lehetőséget a nosztalgikus utazásra, az eltávolodásra, és a pillanat örömeiben való elmerülésre.
A kiállítók között van Erményi Mátyás, Christan Fichtl, Gallov Péter, Ludwig Hanisch, Jagicza Patrícia, Kortmann-Járay Katalin és Tayler Patrick Nicholas.
A Collegium Hungaricum Berlin kiállítása szeptember 13-tól látogatható.