Salman Rushdie félig megvakult és az egyik keze lebénult a támadás következtében – írja egy spanyol interjú alapján a The Guardian. Az indiai származású írót augusztusban egy New York-i rendezvényen támadta meg egy késsel felfegyverzett férfi.
Salman Rushdie az egyik szemére megvakult és nem tudja használni az egyik kezét a két hónappal ezelőtti támadásban szerzett sérülései miatt – erősítette meg az író ügynöke. A 75 éves szerző épp előadásra készült augusztus 12-én New York-ban, amikor egy férfi viharzott a Chautauqua Institution színpadán tartózkodó szerzőhöz és ott rátámadt. Az első beszámolók alapján nem volt világos, hogy ököllel rontott az íróra vagy késsel támadta meg. Rushdie a padlóra zuhant, a támadót pedig lefogták.
Rushdie-t a nyakán és a testén érte több szúrás, egészen mostanáig azonban nem lehetett tudni, hogy pontosan milyen mértékűek a sérülései. Most azonban az ügynöke, Andrew Wylie a spanyol El País-nak adott interjúban elárulta, hogy milyen komoly és az egész életére kiható volt a támadás.
„(A sebei) mélyek voltak és elvesztette az egyik szeme világát” – mondta Wylie. „Három súlyos seb volt a nyakán. Az egyik kezét nem tudja használni, mert a támadó átvágta az ideget a karjában. Emellett nagyjából 15 más seb van a mellkasán és a testén. Vagyis nagyon brutális támadás volt.”
Arra nem válaszolt, hogy jelenleg is kórházban ápolják-e Rushdiet, annyit mondott, hogy most az a legfontosabb, hogy életben van. Wylie azt is elárulta, hogy korábban már beszéltek az íróval egy ilyen támadás lehetőségéről. „A fő veszély, amivel a fatwa miatt évekig szembe kellett néznie pont egy ilyen eset volt: egy ismeretlen ember, aki a semmiből jön és megtámadja. Vagyis olyasmi, ami ellen nem lehet védekezni, mert teljesen váratlan, logikátlan. Pont, mint John Lennon esetében.” A támadó, a 24 éves Hadi Matar, akit emberölési kísérlettel vádoltak meg azt vallotta, hogy nem bűnös, amikor augusztus 18-án meghallgatta a bíróság.
A szerző épp két hétten az eset előtt nyilatkozta, hogy úgy érzi, az élete „megint nagyon normális” és a támadásoktól való rettegés már a múlté.
A 75 éves alkotó A sátáni versek című regénye miatt 1989. február 14-én Khomeini ajatollah, Irán vallási vezetője istenkáromlás és az iszlám vallás megsértése miatt olyan fatvát hirdetett az író ellen, amelyben felszólította a világ muszlimjait Rushdie kivégzésére, valamint fejére vérdíjat is kitűztek. Az apokrif Korán-részleteket kiinduló motívumul választó regény megjelenése után szinte azonnal tömeges felháborodást váltott ki az iszlám világban. A könyvet az indiai kormány betiltotta, több helyen nyilvánosan is elégették, és muszlimok ezrei rendeztek ellene tiltakozó tüntetéseket.
Az író a Scotland Yard védelme alatt rejtőzködött Angliában, állandóan váltogatva lakhelyét, s hosszú évekig nem is nagyon mutatkozott a nyilvánosság előtt. Az indulatok annak ellenére sem csillapodtak, hogy 1990-ben egy tanulmányában bocsánatot kért. A regény japán fordítóját megölték, az olasz fordító és a norvég kiadó ellen pedig merényletet kíséreltek meg, a fatva elvileg továbbra is érvényben van.