A Koreai Kulturális Központ április 22-től induló kultúraelméleti előadás-sorozata, a Koreai szalon többek között olyan kérdésekkel foglalkozik, mint hogy mi az az arirang, valamint hogy milyen társadalmi mechanizmusok állnak a k-pop kiemelkedő sikere mögött – tudatta a budapesti Koreai Kulturális Központ.
A Koreai Kulturális Központ elindítja első kultúraelméleti előadássorozatát, amely az itthon is egyre népszerűbb koreai kulturális jelenségek mögé néz közérthető, kritikus és élményszerű módon – olvasható a közleményben.
Mint írják, a Koreai szalon témái között lesz szó a koreai népzenéről, a k-popról, genderelméletekről és ezekhez a területekhez kapcsolódóan olyan sajátos koreai fogalmakról és kulturális folyamatokról, amit az érdeklődők meghívott szakértők segítségével érthetnek meg.
A tájékoztatás szerint a Koreai szalont kéthavonta rendezik meg és az előadásokat minden esetben könnyed, közösségi program kíséri, például zeneelméleti élő koncert. A kezdeményezés további célja, hogy a koreai kultúra iránt érdeklődőknek közösségi tapasztalatot is nyújtson.
A Koreai szalon első eseményére április 22-én, szombaton 17 órától kerül sor a Magvető Café-ban. A téma a koreai népdal, az arirang lesz, amelyet Dél-Korea inkább a hagyományos, Észak-Korea pedig nemzeti jelzővel illet, és ami a klasszikus koreai filmekből vagy a Hableány-tragédia kapcsán a Csíkszerda Kórus megható közösségi énekléséből is jól ismerhető.
A Koreai szalon első előadója, Kim YeonGap szerint az arirang nem egy népdal, hanem egy független műfaj és egy olyan kultúra, amely az ellenállás, az egység és az együttélés szellemiségét hordozza – olvasható az összegzésben.
Mint írják, a témában megkerülhetetlen könyv, a The Culture of Arirang szerzője nem megoldást kínál az arirang meghatározására, inkább értelmezési kérdéseket vet fel koreaiak és külföldiek számára különböző történelmi nézőpontok, népdalkutatási érdekességek bemutatásával. Alapvetése az, hogy az arirangot nem népdalként, hanem társadalmi kultúraként, egyfajta arirang-kultúraként közelíti meg.
Az előadást követően a koreai népzenét (minyo) modern elemekkel ötvöző B.O.B. lép színpadra 19 órától. Az előadás nyelve koreai, magyar nyelvű tolmácsolást biztosítanak. A program ingyenes, azonban a férőhelyek száma miatt az előzetes regisztráció kötelező – áll a közleményben.