Whistler mamáját persze mindenki ismeri, de mi a helyzet egyéb alkotók édesanyjával? Tudod, hogy nézett ki Picasso vagy Van Gogh édesanyja? Anyák napja alkalmából összegyűjtöttük a híres alkotók édesanyjukról készített portréit. 10 alkotás, 10 híres alkotó – és az édesanyjuk.
Lucien Freud több mint 4,000 órát dolgozott az édesanyja képének megfestésén, John Whistler édesanyjának portréja élete egyik legismertebb alkotásává vált. 9 alkotás, 9 híres alkotó – és az édesanyjuk.
Rembrandt: A művész édesanyja (1629)
Rembrandt gyakran használta modellnek édesanyját, Neeltgen Willensdrt. Ezen az alkotáson a művészt az öregedés fizikai jelei foglalkoztatták, a beesett szemek, a fakuló bőr. Ezzel a témával a későbbiekben is sokat foglalkozott.
Paul Cézanne: A művész édesanyja (1867)
Cézanne édesanyja romantikus alkat volt, aki lelkesen támogatta fia művészi karrierjét. Míg Cézanne édesapja sikeres bankember volt, aki anyagilag támogatta őt.
James Whistler: Whistler édesanyja (1871)
Az egyik legismertebb amerikai műalkotás, amelyet az Egyesült Államokon kívül is ismernek, Whistler portréja édesanyjáról, Anna Matilda McNeillről. Ez a kép a művész karrierjében is fordulópontnak számított. Itt már nem a korábbi realista stílusban dolgozott, hanem egy stilizáltabb hangnemet talált, ami később a névjegyének számított.
Vincent Van Gogh: A művész édesanyjának portréja (1888)
Van Gogh-ot édesanyja, Anna Carbentus Van Gogh vezette be a művészetekbe. A nő maga is amatőr művész volt. A képet egy fekete-fehér fényképről festette a művész, ehhez adott színeket.
Pablo Picasso: A festő édesanyjának portréja(1896)
Az édesanyjáról készített megkapó kép Picasso egyik legsikerültebb alkotásai a korai éveiből. A műalkotáson érezhető a kettejük közötti szoros kapcsolat.
Marc Chagall: Anyám a tűzhelynél (1914)
Ida Chagall amellett, hogy otthon ellátta a családját, egy élelmiszerboltot is vezetett. A fia pedig már az egyik legbefolyásosabb modern festővé vált a 20. században.
Andy Warhol: July Warhola (1974)
A Pop Art alapítója, Andy Warhol a legismertebb, a nevével összeforrott technikával örökítette meg édesanyja képmását – selyemszitanyomaton.
Lucien Freud: A festő édesanyja pihenés közben (1976)
Lucien Freud édesapjának, Ernstnek halála után a művész édesanyja mély depresszióba esett és még a máskor szinte túlzásokba eső, fia iránt tanúsított érdeklődése is alábbhagyott. Ez lehetővé tette Freud számára, hogy hét éven keresztül fesse az asszonyt. Az itt látható kép egyike a legbensőségesebb alkotásoknak, amelyek ebben a termékeny korszakban születtek.
David Hockney: Anyám (1986)
Ebben a fotómontázsban (karrierje során az első ilyen alkotásban) Hockney 30 különböző képet használt ahhoz, hogy megalkossa az édesanyja portréját.
Rippl-Rónai József: Öreganyám (1894)
Rippl-Rónai József: Öreganyám című képe a magyar festészet egyik legcsodálatosabb alkotása. Rippl-Rónai szinte életnagyságú portrét festett erről az idős asszonyról, anyai nagyanyjáról, Knezevich Lajosné Windisch Terézről. Ez a formátum az európai festészeti hagyományban az uralkodók és a szentek ábrázolására jellemző. Nagymamákról legföljebb egy-egy arckép született. Rippl méretválasztásában az a szándék fejeződik ki, hogy a királynői, egész alakos képmással monumentális emléket állítson egy egyszerű embernek, nagyanyjának – írja a képről a MNG oldala.
(via hunger)