Az Európai Bizottság és az Europa Nostra június 13-án kihirdette az Európai Unió Kulturális Öröksége díj / Europa Nostra-díj 2023 nyerteseit. Idén 21 ország 30 kiemelkedő, örökségvédelemmel foglalkozó kezdeményezése nyerte el Európa legnagyobb elismerését ezen a területen (a teljes lista alább olvasható). Az idei nyertesek között van a magyarországi Budapest100 fesztivál is.
„A Budapest100 fesztivál katalizátorként működik a közösségépítésben, és sokféle közösséget ösztönöz arra, hogy hasonló kezdeményezéseket indítsanak el saját településeiken, erősítve az örökség megőrzésének és ünneplésének fontosságát. Adaptálhatósága és erős módszertana más települések számára is megvalósíthatóvá teszi” – olvasható a zsűri méltatásában.
Az évente megrendezett Budapest100 eseménysorozat a világörökségi helyszínekkel is büszkélkedő Budapest épített örökségét ünnepli és mutatja be, felhívva a figyelmet arra, hogy minden ház lehet érdekes és értékes. A látogatók és a lakosok vezetett sétákon és különböző kiállításokon keresztül megosztják egymással történeteiket, tudásukat és tapasztalataikat, ezáltal építve az egymás közötti kapcsolatokat és a kölcsönös megértést.
A 30 nyertest egy örökségvédelmi szakemberekből álló zsűri választotta ki a válogató bizottság előzetes értékelése alapján. Idén a díjra 35 európai országból pályáztak különböző szervezetek és magánszemélyek.
A 2023-as nyertesek listájának bejelentése kapcsán Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke, aki egyben az európai életmód népszerűsítéséért és a kultúráért is felel, így nyilatkozott: „Az idei Európai Unió Kulturális Öröksége díj / Europa Nostra-díj minden egyes nyertesének eredményei az örökségi helyszíneket és hagyományokat Európa-szerte felölelő, rendkívüli kollektív és egyéni szakértelem és elkötelezettség lenyomatai. Ezen eredmények elismerésével egyúttal megerősítjük szilárd elköteleződésünket közös kulturális örökségünk védelme mellett, mivel az létfontosságú az európai polgárok és közösségek összetartozás-érzése szempontjából.”
Cecilia Bartoli, a világhírű mezzoszoprán és az Europa Nostra elnöke kijelentette: „Szívből gratulálok az Európai Unió Kulturális Öröksége díj / Europa Nostra-díj idei nyerteseinek a megérdemelt elismeréshez. Olyan inspiráló kezdeményezésekről van szó, amelyek valóban hozzájárulnak egy szebb, fenntarthatóbb és befogadóbb Európa építéséhez. Sikertörténeteik jól mutatják, hogy a szakértelem, az elkötelezettség, a kreativitás és az innováció erejével hogyan lehet leküzdeni a nehézségeket. Alig várom, hogy személyesen is találkozhassak a nyertesekkel, és gratulálhassak sikereikhez az Európai Örökség-díj átadóünnepségén szeretett világörökségi városunkban, Velencében.”
Az Európai Örökség-díj átadóeseményét szeptember 28-án a velencei Palazzo del Cinema-ban tartják. A rangos eseményen Cecilia Bartoli, az Europa Nostra elnöke és Margaritis Schinas, az Európai Bizottság alelnöke is részt vesz. Az ünnepségen jelentik be a Grand Prix és a Közönségdíj nyerteseit is, akiket az idei év díjazottjai közül választanak ki, és akik egyenként 10 000 euró pénzjutalomban részesülnek. Az ünnepséget az Europa Nostra szervezi az Európai Bizottság támogatásával szeptember 27-30. között Velencében, amely egyben a 2023-as 60. Európai Kulturális Örökség Csúcstalálkozó egyik kiemelt eseménye lesz.
A szervezők bátorítják az érdeklődőket, hogy ismerjék meg a nyerteseket, és szavazzanak online, hogy ki nyerje el a 2023-as Közönségdíjat, amely 10 000 eurós pénzjutalommal is jár.
Budapest100, Magyarország
A Budapest100 egy évente megrendezett hétvégi fesztivál, amelynek célja, hogy bemutassa és megünnepelje a magyar főváros épített örökségét. Más kezdeményezésekkel ellentétben, amelyek elsősorban jelentős középületekkel foglalkoznak, a Budapest100 során minden ház érdekes függetlenül attól, hogy rendelkezik-e kiemelkedő építészeti megoldásokkal vagy műemléki védettséggel. A házakban megrendezett sétákon és helytörténeti kiállításokon keresztül a látogatók és a lakosok megosztják egymással történeteiket és tapasztalataikat, ezáltal építve az egymás közötti kapcsolatokat és a kölcsönös megértést.
A projekt 2011-ben jött létre az OSA – Open Society Archives és a budapesti KÉK – Kortárs Építészeti Központ kezdeményezésére. A Budapest100 hamar rendkívül sikeres, évente megrendezett városi fesztivállá vált, amely az egyes években a századik évüket betöltő épületekről emlékezett meg. Az első világháború hatásai miatt 2015-től kezdődően nagyon kevés 100 éves épület maradt fenn, amelyet meg lehetett volna ünnepelni. Emiatt a fesztivál szervezői 2016-tól minden évben más-más témát választanak, például a Bauhaus mozgalom századik évfordulóját vagy a főváros egyesítésének 150. évfordulóját. A fesztivál alapvető megközelítése változatlan maradt, és a mottóban is megfogalmazódik: minden ház érdekes.
“Ez a lenyűgöző esemény az évek során folyamatosan gyarapította közösségét. Felhívja a figyelmet a kevésbé ismert épített örökségre, amelyet változatos módokon mutat be, különös tekintettel a személyes történetek jelentőségére az épületekkel és a várossal kapcsolatban. A Budapest100 figyelemre méltó aspektusa az emberek bevonása a házak kutatásába és bemutatásába, ezzel elősegítve a kezdeményezőkészség és a felelősségvállalás, valamint a környezetről való gondoskodás fejlődését, ami kihívást jelentő feladat” – kommentálta a zsűri.
Az Európai Unió Kulturális Öröksége díjat / Europa Nostra-díjat az Európai Bizottság 2002-ben alapította, és azóta az Europa Nostra szervezi. A díjak célja 21 éve a kulturális és természeti örökség elismerése és népszerűsítése, fontosságának bemutatása az európai társadalom, gazdaság és környezet szempontjából.
A díj felhívja a figyelmet az örökségvédelem kiválóságaira és a legjobb gyakorlatokra Európában. Ezenfelül ösztönzi a határokon átnyúló tudáscserét, és szélesebb hálózatokba kapcsolja az örökségvédelemben érdekelt feleket. A díj számos előnnyel jár a nyertesek számára, például nagyobb hazai és nemzetközi nyilvánosságot, további finanszírozást és növekvő látogatószámot is eredményez. A díj emellett elősegíti, hogy Európa polgárai nagyobb figyelmet fordítsanak közös örökségünkre.
Norvégiától Portugáliáig, Franciaországtól Ukrajnáig: A 2023-as Európai Unió Kulturális Öröksége díj / Europa Nostra-díj nyertesei
Megóvás és adaptív újrafelhasználás
Steam Engine Brewery, Lobeč, CZECHIA
Friluftsskolen Open-Air School, Copenhagen, DENMARK
Hôtel de la Marine, Paris, FRANCE
Royal Gardens of Venice, ITALY
Museum of Urban Wooden Architecture, Vilnius, LITHUANIA
Wit Stwosz Altarpiece in St. Mary’s Basilica, Kraków, POLAND
Mudéjar Ceilings of the Cathedral of Funchal, Madeira, PORTUGAL
Deba Bridge, Gipuzkoa, SPAIN
Ruins of the Monastery of San Pedro de Eslonza, Gradefes, SPAIN
Kutatás
Scientific-Archaeological Studies for the Preservation of Ererouyk, ARMENIA/FRANCE
Proto-Industrial Architecture of the Veneto in the Age of Palladio, ITALY
Safeguarding of the Artisanal Fishing Technique “Arte-Xávega”, PORTUGAL
Oktatás, képzés és készségfejlesztés
MADE IN: Crafts and Design Narratives, AUSTRIA/CROATIA/SLOVENIA/SERBIA
ACTA VISTA, Marseille, FRANCE
Carpenters without Borders, Paris, FRANCE
National Centres for Restoration of Historic Vessels, NORWAY
Pathfinders of the Waters, Danube Delta, ROMANIA
A polgárok bevonása és tudatosítás
Village Square Meer, Antwerp, BELGIUM
Budapest100, HUNGARY
Museum of Literature Ireland (MoLI), Dublin, IRELAND
Open for You, ITALY
ALMADA Project, Lisbon, PORTUGAL
Via Transilvanica, ROMANIA
Un-archiving Post-industry, UKRAINE
A kulturális örökség bajnokai
Hambis Tsangaris, CYPRUS
Sergio Ragni, ITALY
Cláudio Torres, PORTUGAL
Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO), UKRAINE/INTERNATIONAL PROJECT