A Magyar Jazz Szövetség tiltakozó levelet küldött Csák János kulturális és innovációs miniszternek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem élére kiírt rektori pályázat miatt, amelynek diszkriminatív jellegét kifogásolják. A levelet és a Facebook-poszt szövegét az alábbiakban változtatás nélkül közöljük.
„A Magyar Jazz Szövetségnek alapszabályban rögzített célkitűzése és feladata a jazz műfajának általános képviselete és népszerűsítése mellett, a magyar jazz oktatást segíteni, a fiatalok pályakezdését előmozdítani. Teszi ezt versenyek rendezése, mentorprogramok, tábortámogatások, sajtómegjelenések által.
Különösen fontos e téren az egyetemi jazztanszék helyzete, működése, a velük való együtt gondolkodás és közösségvállalás.” – írja Facebookon is elérhető tiltakozásuk elé a szervezet.
„Szomorúan láttuk a Zeneakadémia rektori posztjáról szóló pályázatot, amelyben, több más, a zeneművészet egyéb területeit képviselő csoporttal illetve műfajjal együtt, a jazz területéről érkező pályázó megjelenését is eleve kizárja a kiíró minisztérium. Teszi ezt úgy, hogy az Akadémián évtizedek óta a klasszikus zenei képzéssel egyenértékű jazz oktatás folyik, önálló tanszék működik. Ez véleményünk szerint elfogadhatatlan és rendkívül szakmaitlan cselekedet. Ezért levelet küldtünk Csák János Miniszter Úrnak, amelyben érvekkel alátámasztva indokoljuk véleményünket és tiltakozunk a műfajt érő diszkrimináció, valamint az egyetemi autonómiai sérülése ellen.
A Magyar Jazz Szövetség deklaráltan semleges, politikától mentes szervezet, de a szakmaiság mindenek előtt fontos számunkra. Ha ezen a téren sérül a műfaj, kötelességünk megszólalni. A levelet itt, eredeti formában, a nyilvánosság számára is közzé tesszük.”
Tisztelt Miniszter Úr!
A Zeneakadémia rektori pályázatának megjelenése kapcsán tiltakozunk a jazz műfaját érő diszkrimináció ellen. A pályázati feltételek kizárják, hogy jazz területen dolgozó szakember indulhasson a posztért, holott ma a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem önálló tanszékeként akkreditált jazz BA, OT és MA, képzés folyik. Ennek tükrében, megítélésünk szerint a pályázati kiírás érthetetlen és szakmaiatlan.
Mint bizonyára tudja, a magyar jazzoktatást a Széchenyi-díjas Gonda János alapította meg 1965-ben, majd 1990 óta a magyar felsőoktatás része, rengeteg kiváló, nemzetközi szinten is jelentős művészt adva zenekultúránknak. A magyar jazz művészet muzsikusai közül számosan magas állami kitüntetések birtokosaiként tevékenykedtek. Tavaly elhunyt ikonikus zongoristánk Szakcsi Lakatos Béla a Nemzet Művésze volt, de sorolhatnánk a Kossuth-díjasokat (Pege Aladár, Vukán György, Szabados György, Dés László, Horváth Kornél, Dresch Mihály, Borbély Mihály…), akik e műfaj kiválóságai voltak, vagy ma is aktív alkotók, valamint a Liszt-és Erkel-díjasokat is, akik közül többen az egyetem oktatói gárdáját erősítik.
A fentieket alapul véve, a rektori pályázat kiírásakor, művészeti águnk figyelmen kívül hagyását méltatlannak találjuk.”
Tisztelettel:
Bágyi Balázs, elnök
Magyar Jazz Szövetség
www.hunjazzfed.com
Budapest, 2023.07.10
Ahogy arról korábban beszámoltunk az ügyben már a zeneszerzők, zenetörténészek és egyetemi oktatók is jelezték kifogásaikat, ahogy Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia vezetősége is. Az intézmény rektori posztjának pályázatát július 4-én jelentetett meg a minisztérium.