A kiírás immár nem zárja ki az alkotóművészeket és a zeneelméleti területeket sem, ellenben komoly díjakat, illetve tudományos tevékenységet vár el a jelentkezőktől.
Mint arról korábban beszámoltunk Csák János kulturális és innovációs miniszter élő televíziós adásban vonta vissza a Zeneakadémia vezetői posztjára kiírt korábbi pályázatot. A Kulturális és Innovációs Minisztérium ezek után július 21-én éjjel tette közzé új pályázati kiírást.
Az újonnan meghirdetett álláspályázat értelmében a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora felelős lesz az intézmény hazai zenei oktatásban játszott szerepének növeléséért, az országos zenei tehetséggondozásban játszott szerepének, valamint nemzetközi elismertségének erősítéséért. Felel a felsőoktatási intézmény fejlesztésére és korszerűsítésére vonatkozó koncepció kialakításáért, a Zeneakadémia missziójának és víziójának megújításáért, a nemzetközi kiválóság megerősítését célzó stratégiák és akciók megfogalmazásáért.
Az új pályázati feltételek között az szerepel, hogy az ideális jelöltnek legalább 5 éves, nemzetközileg kiemelkedő és elismert alkotó- vagy előadóművészi, és legalább 5 éves oktatói tapasztalattal, legalább 5 év vezetői tapasztalattal, nagyszámú, nemzetközileg is elismert lemezfelvétellel, nemzetközi zenei versenyeken elnyert díjakkal, nemzetközi zenei versenyek értékelői (zsűrizési) tapasztalatával, az európai zenei élet meghatározó művészeti és oktatási intézményeinek ismeretével, magas szintű jártassággal zenei intézmények működtetését, menedzselését illetően, szakmai teljesítményének elismeréseként a 271/2008. (xi. 18.) kormányrendeletben szereplő valamely állami kitüntetéssel.
Zenetudománnyal foglalkozó szakember esetén pedig nemzetközileg kiemelkedő zenetudósi tevékenységgel, valamint több mint 10, valamely világnyelven írt, nemzetközi szakirodalomban idézett tudományos publikációval és nemzetközi zenetudományi konferenciákon szerzett előadói tapasztalattal.
A kiírás megjelenését követő harminc napon belül, vagyis 2023. augusztus 21-ig van lehetőség pályázni a pozícióra. A pályázat elbírálásának határideje 2023. október 31.
Az új pályázat a fentiek értelmében kiterjeszti a jelentkezők körét a klasszikus zene területén kívül érkezőkre és lehetőséget biztosít az előadóművészek mellett az alkotóművészeknek is, de egy kormányrendeleti hivatkozással le is szűkíti azt azokra a pályázókra, akik rendelkeznek a Kossuth- vagy Széchenyi-díj, a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze, vagy a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja díj kitüntetések valamelyikével. Utóbbi kitételnek megfelelően a Zeneakadémia Szenátusának támogatottja, Kutnyánszky Csaba nem pályázhat a pozícióra.