Több mint húsz év pereskedés után került vissza egy 18. és egy 19. századi francia festő egy-egy értékes műve Andrew Reichsmanhez, az Egyesült Államokban élő filmproducerhez, akinek zsidó felmenőit 1941-ben deportálták, vagyonukat pedig elkobozták.
A festményeket a beszámoló szerint Andrew Reichsman a zágrábi Modern Művészeti Galériában vette át, miután az intézmény a bíróságon nem tudta bizonyítékokkal alátámasztani a műtárgyak állami tulajdonba kerülésének jogszerű körülményeit.
Az eset precedensértékű, mert mindeddig egyetlen horvátországi zsidó családnak sem sikerült megegyeznie az állammal ingóságaik visszaszolgáltatásáról. Andrew Reichsman elmondta: számára nem csak anyagi, hanem érzelmi értéket is jelentenek a visszakapott tárgyak.
„Két festményről, nyolc litográfiáról és néhány dologról van szó a nagyapám házából, például egy íróasztalról.”
– mondta. „Sok erőfeszítésre és ügyvédi munkára volt szükség az elmúlt húsz évben” – hangsúlyozta, hozzátéve: nagyon büszke arra, hogy visszakapták őket.
Andrew nagyapja, Dane Reichsman egy élelmiszer- és szeszesitalüzlet tulajdonosa volt a kelet-horvátországi Gyakovón (Dakovo). Mielőtt el kellett hagyniuk otthonukat, és deportálták őket Auschwitzba, a két értékes festményt egy helyi lakosra, Marijan Policra bízta megőrzés céljából. 1945-ben azonban a kulturális emlékek és régiségek gyűjtésére és megőrzésére létrehozott jugoszláv bizottság elkobozta a műtárgyakat, és mint állami tulajdont 1946-ban átadta őket a Modern Művészeti Galériának.
Dane Reichsmant és feleségét, Fridát kivégezték Auschwitzban. A műtárgyakat Andrew nagynénje révén örökölte, aki Londonban élt, és ott is halt meg. Ezt követően bízott meg egy horvát ügyvédet, hogy kutassa fel a végrendeletben megjelölt műalkotásokat.
„A legtöbb műalkotást megtaláltuk, egy részük eltűnt” – mondta Monja Matic, az örökös horvát ügyvédje, aki hozzáfűzte, hogy a küzdelem tele volt sikerekkel és kudarcokkal, és még mindig számos nyitott kérdés maradt.