A finnországi zeneiskolai hegedű- és csellóoktatást forradalmasító, Kodály Zoltán pedagógiai gondolatain alapuló Colourstrings-módszert megalkotó zenepedagógusok, Szilvay Csaba (cselló) és Szilvay Géza (hegedű) tiszteletére rendezett ünnepi eseményekre szeptember 12-13-án került sor Helsinkiben.
A programokat a Liszt Intézet a Finn Kodály Társasággal, a Kelet-Helsinki Zeneiskolával, az Aviador Kiadóval, illetve a Töölöi Evangélikus Egyházközséggel közösen szervezte. Olli Varonen csellóművész Szilvay fivérekről szóló, A gyermeknek a legjobb is csak éppen elég jó. Szilvay Géza és Csaba élete c. életrajzi művének bemutatója szeptember 12-én a Liszt Intézetben volt, másnap pedig a helsinki Sziklatemplomban ünnepi hangverseny zajlott Szilvay Géza 80. születésnapja tiszteletére.
A Szilvay fivérek nemcsak Finnországban, de világszerte komoly elismertséget értek el a Colourstrings, azaz a Színes Húrok módszerének kidolgozásával. Az elsősorban hegedűre és csellóra alkalmazott, Kodály Zoltán filozófiáján alapuló módszer nem csupán a zenei hallást és a zeneértést fejleszti, hanem a tanuló érzelemvilágát bevonva az egész embert gazdagítja.
Szilvay Géza Huncut Hegedűsök Zeneországban c., 1979–86 között forgatott tévéműsorának köszönhetően Finnország-szerte mindenhol ismerik a magyar módszer megalkotójának nevét. Az ország határain kívül a Szilvay testvérek vezette Kelet-Helsinki Zeneiskola Ifjúsági Vonósainak csaknem 40 koncertkörútja, s a módszer segítségével Európa elsőrangú zenekarainak művészéivé vált növendékek sora viszi hírét a magyar fejlesztésnek.
A gyermeknek a legjobb is csak éppen elég jó. Szilvay Géza és Csaba élete c. életrajzi mű 2023 kora őszén jelent meg az Aviador Könyvkiadó gondozásában, és a Kodály Társasággal együttműködve szeptember 12-én, Szilvay Géza 80. születésnapjának előestéjén tartották a könyvbemutatót a Liszt Intézetben. Az eseményen a szerző és Vesa Tompuri kiadó a két Szilvay-fivérrel beszélgetett. Az esemény telt házzal zajlott, s a közönség soraiban a Szilvay testvérek egykori finnországi kiutazását és tartózkodását egyengető Pertti Torstila volt budapesti finn nagykövet, volt kollégák, barátok és tanítványok mellett Szilvay Csaba egykori tanára és példaképe, a 92 éves Erkki Rautio európai hírű csellóművész is helyet foglalt. Az estet az alkalomhoz illően Kodály-csellóduókkal nyitotta Olli Varonen és szintén zenész felesége, Anna-Maaria Varonen, majd Bartók-hegedűduókkal zárta Szilvay Réka és tanítványa, Aino Yamaguchi.
A másnapi, Szilvay Géza 80. születésnapja alkalmából rendezett ünnepi hangverseny a helsinki Sziklatemplomban, a finn főváros egyik legnépszerűbb, kitűnő akusztikájú koncerthelyszínén zajlott. A templom a korábban a Szilvay fivérek vezette Helsinki Ifjúsági Vonósok fellépéseinek törzshelye. A 750 férőhelyes templom zsúfolásig megtelt, a fellépő gyerekekkel, fiatalokkal együtt közel 800-an voltak jelen a rendezvényen.
Az eseményt a YLE Radio 1 finn közszolgálati adó is rögzítette. A műsor kizárólag magyar műveket tartalmazott, az elsőként színpadra lépő Helsinki Gyermekvonósok, majd az előadást záró Helsinki Ifjúsági Vonósok zenéje keretbe foglalta az azóta művésszé érett volt tanítványok előadásait: Szilvay Réka (hegedű) és Marko Ylönen (cselló), a Sibelius Akadémia professzorai duóját, Olli Varonen (cselló) és Virva Garam (zongora), azaz a Finn Kodály Társaság elnöke és alelnöke kettősét, valamint Szilvay Réka és Kasmir Uusitupa (hegedű) duóját. Az est egyik fénypontjaként a kifejezetten e célból Európába utazó Dr. Jerry-Louis Jaccard (USA) prof. emeritus, a Nemzetközi Kodály Társaság elnöke felolvasta angol nyelvű születésnapi köszöntőjét. Szilvay Gézát és Csabát, valamint munkásságukat a közönség perceken át tartó állótapssal köszönte meg, ehhez foghatót Finnországban valóban ritkán tapasztalhat a koncertlátogató.
Szilvay Gézát Breuer Klára nagykövet asszony levélben köszöntötte, melyben így fogalmazott: „Magyar nagykövetként tudatában vagyok annak, Magyarország és Finnország között a zeneművészek és zenepedagógusok generációkon átívelő hidat képeznek. Ilyen összekötő kapocs a Szilvay család is. Finnország befogadta a számos komoly tudást hozó magyar zenepedagógust, ők pedig hozzájárultak új hazájuk zenei életéhez. Milyen méltó és egyben hasznos kapcsolatrendszerünk alapjait tették le ezek a sok évtizedre visszanyúló zenei kapcsolatok.”
A Helsingin Sanomat, Finnország legjelentősebb napilapja hosszú, teljes oldalas riportban fejezte ki tiszteletét a magyar zenepedagógus iránt. A riportban szó esik Kodály Zoltán munkásságáról, illetve a magyar zeneoktatási hagyományokról, melyeket a Szilvay-fivérek magukkal hozva és új módszerükbe építve forradalmasították a finn zeneiskolai oktatást.