Idén szerencsére hosszúra nyúlik az indián nyár, ami megteremtheti a hangulatot és a kedvet arra, hogy feltöltsük energiatartalékainkat a cudarabb téli időkre. Olyan programokat ajánlunk, amelyek garantáltan felteszik az i-re a pontot és segítenek kikapcsolódni, elrugaszkodni az egyébként jelenleg szűkös időkben, vagy éppen elgondolkodtatnak és reflexióra késztetnek egy-egy katartikus pillanat kapcsán.
Latin-Amerikai Filmnapok
Szeptember 26-án startol az Uránia Nemzeti Filmszínház filmes fiestája, ami becsempészi a harsány napfényt az őszi kedélyállapotra. A Fábri és a Csortos terem közel egy hétig, október 1-ig számos remek alkotással bővelkedik az érdeklődők számára. Hat nagykövetség (Argentína, Brazília, Ecuador, Kolumbia, Peru és Venezuela) kooperációjában valósul meg az idén már másodszorra megrendezett esemény. A műfaji sokszínűség ugyanúgy jellemző a programsorozatra, mint a kulturális zsongás, a komédiától a thrillerig mindenki megtalálhatja a maga kedvére rezonáló produkciót. Vetítésre kerül többek között a 2021-es perui-kolumbiai A legjobb családok című fergeteges vígjáték, a 2022-es brazil szerelmi thriller, A vágy folyója és a 2018-as A két hold utcája. Október 1-jén egy különleges magyar dokumentumfilm zárja a programsorozatot Gabriel García Márquez kapcsán.
Festőművészet a filmvásznon
Idén ősszel a nagyszabású Renoir-kiállítás mellett is bővelkedhetünk képzőművészeti alkotások megismerésében. Folytatódik az Uránia Nemzeti Filmszínház Exhibition On Screen sikersorozata, amely kapcsán a képzőművészettörténet legendás mestereinek műhelyébe, munkáiba, filozófiáiba kukkanthatunk bele. Szeptember 24-én Leonardo Da Vinci halálának 500. évfordulója alkalmából HD minőségben elképesztő közelségből láthatunk egyfajta portréfilmet a reneszánsz művészről. A dokumentumfilm olyan remekművek mentén készült, mint például a Hölgy hermelinnel, a Mona Lisa, Az utolsó vacsora vagy a Sziklás Madonna. Október 8-án és november 4-én a nőművészet és Mary Casatt kerül előtérbe, amely kapcsán közelebb kerülhetünk a festőművésznő korának égető társadalmi problémáihoz és alakulásaihoz is, olyan konfliktusokkal, mint például a női jogok kérdése vagy a képzőművészeti forradalom és az új, radikálisan más, az addigi tradícióktól eltérő vizuális megnyilvánulások.
Mészáros Márta-retrospektív
Szeptember 21-én kezdődik az Art+Cinema moziban a magyar filmművészet ikonikus alkotója kapcsán retrospektív vetítéssorozat. Mészáros Márta művészetével és univerzumával ismerkedhetünk kiemelkedő rendezései által. A mindennap 19 órai kezdettel egészen szeptember 27-éig zajló eseményen olyan kultikus produkciók tekinthetők meg, mint például a Kútvölgyi Erzsébet főszereplésével készült, nehezen elérhető Szabadlélegzet, a hazai beat- és rocknemzedék életérzését (is) képviselő Szép lányok, ne sírjatok, a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Arany Medve-díját elnyert 1975-ös Örökbefogadás, valamint természetesen „a Napló-sorozat” gyöngyszemei. A legtöbbször női narratívák mentén készült filmek aktualitása és örök érvényűsége van a vetítéssorozat fókuszában, egy legendás filmrendezői életmű kapcsán.
World Press Photo
Szeptember 22-étől november 5-ig látogatható a Nemzeti Múzeumban a World Press Photo című kiállítás. Az elmúlt év kiemelkedő fotóriporteri és dokumentumfotóit bemutató tárlat célja kendőzetlenül bemutatni azt, ami a világban zajlik. Olyan témák kerülnek bemutatásra, amiket noha nem feltétlenül ismerünk első kézből, nagyon is létező jelenségek. Számos olyan elkapott pillanatot láthatunk, amelyeket még csak felfogni sem vagyunk képesek azonnal, annyira katartikus és megdöbbentő. A fotók nem csupán tájékoztatnak égetően fontos globális aktualitásokról és történésekről, hanem élethelyzeteket, emberi történeteket és portrékat helyeznek fókuszba. A társadalmi tükrök legélesebb pontjai ezúttal is leginkább a politikai ellentétek és a környezetvédelem köré szerveződnek.