A Helsinki Design Hét a dizájnban élen járó északi országok legnagyobb fesztiválja. A csaknem száz programot kínáló esemény a legújabb irányzatok felvonultatásával kívánja inspirálni a dizájn és az építészet területén dolgozó szakembereket és a látogatókat is. A rendezvényen hazánkat a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara képviselte. A Helsinki Liszt Intézetben 2023. szeptember 8-án nyílt tárlatuk a fiatal animációs filmkészítő generáció vizuális elképzeléseit mutatja meg öt kisfilmmel és két mozgáspróbával. A kiállítás megnyitójára szervezett kerekasztal-beszélgetésen az animációs tervezés és a mesterséges intelligencia kapcsolatáról volt szó.
A Helsinki Design Hét (szeptember 8–17.) a legnagyobb tervező és építészeti fesztivál az északi országokban. Az idei rendezvénysorozat központi témája a kreatív történetmesélés volt, ezt tükrözi a fesztiválhét címe is: az Egyszer volt, hol nem volt. A programsorozatban kiállítások, beszélgetések, partik, művészeti vásárok, nyílt napok, divatbemutatók is szerepeltek.
A dizájneseményen hazánkat a Budapesti Metropolitan Egyetem Művészeti és Kreatívipari Kara képviselte, aki egyedüli magyar résztvevőként kapott meghívást a rangos rendezvényre. A From Sketch to Screen című tárlat a fiatal animációs filmkészítő generáció vizuális elképzeléseit, gondolatvilágát és mondanivalóját ismerteti meg a szakmával és a nagyközönséggel. Öt animációs filmet is bemutattak a designhéten, amelyekben plasztikusan jelenik meg a METU-hallgatók változatos technikai tudása és művészi önkifejezése olyan univerzális témákban, mint a barátság, a magány vagy a bátorság. A kiállítás a történetmesélés erejét és az animációt mint megjelenítési formát ünnepli. Az volt a cél, hogy a látogatók betekintést nyerjenek az animációs filmkészítés világába, többek között a 2D-s, 3D-s, stop-motion és kísérleti megközelítésekbe, és ezzel közelebb kerüljenek az animációk meseszerű világához.
Az animációs filmek mellett még egy hangsúlyos vonala van a kiállításnak. A látogatók végigkísérhetik a Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködését Magyarország idei legnagyobb kulturális eseményével, a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programmal, amelyben a hallgatók órai feladatként kapott tervezőgrafikai, formatervezői és elméleti projektekkel vettek részt. Bárczy Örs, Bartis Bálint, Géczi Johanna & Graur Dóra, Kiss Nóra & Jenei Dorottya, Mészáros Borbála, Palotás Adél és Rebák Tamás munkái 2023. október 13-ig tekinthetők meg a Helsinki Liszt Intézetben.
A kiállításon kívül egy Mesterséges intelligencia és vizuális identitás című kerekasztal-beszélgetés szerepelt még a magyar programban, amelyben egy igen aktuális és égető kérdést jártak körbe: az arculattervezés, a vizuális megjelenés és az animációs tervezés mesterséges intelligenciával való kapcsolatát. A szakmai beszélgetés az AI-használat határait, lehetőségeit és korlátait térképezte fel az alkotás folyamatában. Olyan kérdésekre próbáltak választ találni, mint hogy segíti, vagy épp megnehezíti-e a tervezési folyamatot az AI, illetve hogy lehet a mesterséges intelligenciát jól használni.
A Helsinki Liszt Intézet a magyar kulturális diplomáciai hálózat tagja, egyike a világ 24 országában működő 26 magyar kulturális intézetnek. 1980 novemberében nyílt meg Helsinkiben-., és 2002 augusztusa óta a város központjában, a neves finn belsőépítész, Esa Vesmanen tervei alapján felújított, modern helyiségben működik. Utcaszinten található galériája – a „galleria U” – sokak szerint Helsinki egyik legszebb kiállítótere, ahol évente hat-nyolc új kiállítást láthat a közönség. A Helsinki Liszt Intézet Finnország egész területén fejti ki tevékenységét. Amellett, hogy bemutatja és népszerűsíti a magyar kultúra hagyományos és modern értékeit, aktívan hozzájárul a finn és a magyar társadalom, a kulturális és oktatási intézmények, szervezetek, szakértők, művészek, tudósok, diákok kapcsolatteremtéséhez, együttműködéséhez. Támogatja továbbá a Finnországban élő magyarok anyaországhoz való kötődésének megőrzését, közösségteremtő, összefogó szerepet is ellát. A modern kor igényeinek megfelelően programjainak egy jelentős része online is elérhető. Az Intézet épületében 8000 kötetes könyvtár működik és magyar nyelvi képzésnek is otthont ad. Fontos partnere a Finnországi Magyarok Egyesülete, a Finn-Magyar Társaság és teljes értékű tagja az EUNIC-Finland szervezetének is.