Megtartották a Francia rúdugrás olvasópróbáját a Játékszínben. Mohácsi István sikamlós, szórakoztató komédiáját Crespo Rodrigo viszi színre, a bemutatót december 2-án tartják.
Három nő és három férfi – azaz egy szextett – viszonyrendszerébe kap bepillantást a néző, bár a szerepek meglepően cserélődnek a három felvonás alatt. Eleinte világos, ki kinek a kicsodája, ám közbeszól a kémia meg egy tudálékos szexuálpszichológus – és csak reménykedni lehet, hogy sok félreértés és félrelépés után minden jóra fordul.
A Játékszín előadásának szereplői: Lévay Viktória, Debreczeny Csaba, Liptai Claudia, Nagy Sándor, Kerekes József, Gubik Petra és Erdélyi Timea váltott szereposztásban.
Mohácsi a francia bohózatok hagyományait kívánta egy abszolút mai, az amerikai tévésorozatok világától sem idegen, habkönnyű darabbal feleleveníteni. A történetet átlengi az erotika. „Amikor a darabot írtam, azt szerettem volna elérni, mint amit Boccaccio erotikus novellái, amik elképesztő humorosak…” – nyilatkozta az ősbemutató környékén a szerző.
A Francia rúdugrás tökéletesen illeszkedik a Játékszín kínálatába, a minőségi szórakoztatás égisze alatt több, inkább tizenhat éven felülieknek vagy kifejezetten felnőtteknek szánt produkciót tartanak repertoáron, ezek közé tartozik a Menopauza és az Aranylakodalom című előadás is.
A rendező, Crespo Rodrigo, az olvasópróbán kiemelte: „Vannak szituációk és emberi érzelmek, amelyeket nem szoktunk kívülről nézni. Ha az életben olyan helyzettel találkozunk, mint amilyeneket a Francia rúdugrás ábrázol, abban valószínűleg érintettek vagyunk: mi okoztunk vagy nekünk okoztak valamit, ami szélsőséges lelkiállapotba sodor bennünket. Pont az ebben az izgalmas, hogy kívülről láthatunk intim helyzeteket. Valamiért benne van az emberben a kukkolás iránti vágy.” A rendező hozzátette, hogy Mohácsi mesterien írta meg a darabot, sitcom szerű keretben, tele bohózattal és helyzetkomikummal, minden benne van, amit a szerző a színházról tud.
A cselekmény a párkapcsolati problémákat járja körül, az alapszituáció pedig, hogy két házaspár és egy váratlan vendég érkezik a pszichológushoz. Az ember a hétköznapokban bőséggel találkozik a szereplők által felvetett problémákkal: megcsalás, apró hazugságok, elhidegülés, kiégés… – a hétköznapok azonban nem teremtik meg a lehetőségét annak, hogy ezekről nyíltan, főként humorral beszéljünk, mindenki a saját megélése szintjén, az esetek többségében magában rendezi el a kétséges kérdéseket. Épp ezért a darab végkifejlete is relatív: happy end vagy sem.
A produkciót tizennyolc éven felüli közönségnek ajánlják, ezzel kapcsolatban Bank Tamás, a színház igazgatója úgy nyilatkozott: a Játékszín nézői bázisa pontosan az ilyen típusú előadásokat kedveli, olyan történeteket, amelyek ugyan „eltalálhatják” a nézőt, mégis csúcsra járatják a nevetőizmokat.
A jelmezeket Kárpáti Enikő, a díszletet Fekete Anna tervezte. A komédiát a december 2-i premier után folyamatosan műsoron tartják.