A nemrég ismét a világ legjobb tíz zenekara közé választott Budapesti Fesztiválzenekarnak új hárfára van szüksége, amihez a közösség hozzájárulását kéri.
Ez a gyönyörű, ezerarcú hangszer fontos szerepet játszik a zenekar életében. Egyszerre klasszikus, játékos és az innovatív. Gyönyörködtet a klasszikus koncerteken, fontos szereplője az ingyenes közösségi programoknak, amelyeken fiatalok vagy éppen nyugdíjasok osztoznak a muzsika varázslatában, a kortárs koncerteken előadott, újító kompozíciókban pedig a humoros oldalát is megmutatja.
Segítsen Ön is, hogy a Fesztiválzenekar új hárfával ünnepelhesse jubileumi évét! A cél: 15 millió forint, amely fedezné egy új hangszer vásárlását, hogy a zenekar a jövőben is a tőle megszokott színvonalat tudja biztosítani. Az adományozók választhatnak, a hárfa melyik arcát, és ezen keresztül a BFZ melyik koncerttípusát támogatnák legszívesebben!
Hárfa – a klasszikus
Mahler, Bruckner és Csajkovszkij szimfóniái, Debussy szimfonikus költeményei, Bartók vagy Stravinsky zenekari művei – a hárfa nélkül egészen más lenne a szimfonikus repertoár. Hallgassa meg Ön is az Adagiettót Mahler 5. szimfóniájából, és gyönyörködjön a hárfa földöntúli szépségű hangjában!
Hárfa – a játékos
A hárfa a BFZ Zenevár programjának egyik főszereplője: minden évadban gyerekek százai ismerkednek meg varázslatos dallamaival. A BFZ Támogatói Nagykövetére, Rényi Andreára sokadik alkalommal is mindig ugyanazt a hatást teszik a BFZ közösségi programjai:
„Meglátom a gyerekek arcán felragyogó mosolyt, amikor a királykisasszonynak öltözött hárfaművész, Polónyi Ági megszólaltatja ezt a gyönyörű hangszert, és majdnem elsírom magam”.
Hárfa – az újító
Boszorkányos futamok, felszabadult humor, meditatív melódiák – a kortárs zeneszerzők is szívesen komponálnak hárfára. „Mindig öröm, amikor friss, modern zenét hallgathatok élő előadásban. Napjaink zeneművei a jelenünkre reflektálnak, kreatívan szórakoztatnak, vagy éppen gondolkodtatnak el a minket körülvevő élet kérdéseiről, gyakran újraértelmezve a klasszikus korok muzsikáját. A hárfa mindig izgalmas színt visz ezekbe a művekbe” – mondja a BFZ Támogatói Nagykövete, Simon Anita.
Az alábbi rövid videóban a BFZ hárfaművésze, Polónyi Ágnes mutatja be a sokoldalú hárfát.
Minden támogatás számít: ajándékozza meg Ön is a születésnapos BFZ-t! Adományozni a BFZ weboldalán lehet.
Miért pont a BFZ-t támogassam? Így is annyi állami támogatást kapnak!
A BFZ nem csak zeneileg innovatív. Működésének fontos része, hogy maga sem tétlen, hanem saját erőből is igyekszik forrásokat találni, hasonlóan a vele azonos ligában emlegetett nyugati zenekarokhoz. Nemcsak az állami támogatásból rendez épp annyi koncertet, amennyire a támogatás elég, hanem aktívan gyűjt a Közösségi Hét ingyenes koncertjeire, az edukációs programokra, a Hősök terei ingyenes koncertre stb., amelyeken olyan emberek tízezrei találkoznak a zene varázslatával, akik különben nem juthatnak el hangversenyekre. Ez a crowdfunding kampány is a BFZ forrásteremtő tevékenységének része.
Miért van szükség új hárfára?
Mert a BFZ jelenlegi hárfája lassan nyugdíjas korba kerül – akármilyen gyönyörűen szól is, kezd elfáradni.
Miért ilyen sok pénzt kérnek?
A hárfa rendkívül bonyolult mechanikájú hangszer, ezért kerül ennyibe.
Nincs most erre sok pénzem.
Minden kis támogatás számít, akár ezer forint – egy limonádé ára – is egy fontos lépés a cél felé.
Na jó, de még mindig nem értem, miért támogassam.
A BFZ nagy családjához tartozni hozzáad az élethez
- A legmagasabb minőségű kultúrát képviseli
- Innováció
- Értékközösség
- Európai életérzés
A BFZ telt házas budapesti koncertjei mellett rengeteget tesz a közösségekért.
- Ifjúsági programjaik révén távoli falvakban élő gyerekek számára nyílik meg a zene világa.
- Idősotthonokban zenélnek: „Én egész életemben csak kapáltam, azt sem tudtam, hogy létezik ilyen gyönyörűség”.
- Zsinagógakoncerteket adnak az emlékezésért és edukációért: „Emlékszem az utcában a gyerekekre, akikkel együtt játszottam. Egy nap eltűntek, és sosem láttam őket többé újra. Én soha nem gondoltam mostanáig erre, de most minden visszajött” – mesélte sírva a közönség egyik tagja.
- Templomi koncerteket adnak: pl. Bach-kantátákat játszanak eredeti környezetben, ahogyan annak idején keletkeztek – ingyen.
A közösségi koncertek ingyenesek, de sok pénzbe kerülnek
A BFZ külföldön is hírét viszi kultúránknak. Amikor a BFZ játszik külföldön, amikor Bartók zenéjét vagy éppen Liszt magyar rapszódiáit és a cimbalom játékát ünneplik hatalmas ovációval, az minden magyarnak büszkeség. A BFZ-t támogatni jó, a BFZ közösségéhez tartozni jó.
Most 40 éves a zenekar, és egy új hárfa a közönségtől csodálatos ajándék lenne!