A pápai állam alatt található – közel ezer négyzetméteres – ókori római temetőt a Vatikáni Múzeum igazgatója mutatta be november 14-én a nemzetközi sajtó jelenlétében.
Barbara Jatta igazgató látványos gesztussal avatta fel az új régészeti helyszínt: kitárta azt a hatalmas bronzkaput, amely a pápai államot körülvevő falon található, de mostanáig ritkán nyitották meg. Az úgynevezett Santa Rosa kapun november 17-től juthatnak be a látogatók a Vatikánváros alatt található nekropoliszba, amely pénteken és szombaton fogadja a közönséget előzetes internetes foglalással.
A temető a Kr. e. 1. századtól a Kr. u. 4. századig működött az ókori Rómából kivezető, via Triumphalis nevű út mentén. A dombra épített – és ezért teraszosan kialakított – temetőben sorakozó több száz sírból negyven kripta maradt meg jó állapotban. Fennmaradtak a sírkamrák falát díszítő freskótöredékek, a padlókat borító mozaikdíszítések, a szarkofágokat borító borostyánkőlapok, a hamvakat őrző urnák, az olaj tárolására szolgáló cserépedények, valamint számos halotti felirat, márványszobor, használati tárgyak. A közel ezer négyzetmétert lefedő régészeti helyszín egyedülállónak számít még Rómában is, mivel pár méterrel a mai talajszint alatt sétálhatnak a látogatók az ókori temető utcáin.
A Vatikán régészeti szempontból is értékes: a Szent Péter bazilika területén állt egykor Nero császár cirkusza, mellette az a római temető, ahol a cirkuszban keresztre feszített Pétert apostolt temették el. A nekropolisz a pápai állam egy másik pontján terül el, és nem szolgált keresztény temetkezési helyként.