A Liszt Ferenc Kamarazenekar idén márciusban ünnepelte 60 éves fennállását, így már több mint 60 éve veszi körül a zenekar tagjait a zene és a közönség szeretete. A jeles évforduló alkalmából egy új dupla vinyl hanglemezzel és a Bábozd Zöldre Környezeti Nevelési Egyesülettel közösen egy zenés mesekönyvvel örvendeztették meg közönségüket.
A jubileumi évről és az új hanglemezről a zenekar alapítványának kuratóriumi elnöke, dr. Körmendy-Ékes Judit és a zenekar koncertmestere, Tfirst Péter mesél, az új mesekönyvet Szűcs Krisztina, a Bábozd Zöldre Környezeti Nevelési Egyesület elnöke mutatja be.
Dr. Körmendy-Ékes Judit, kuratóriumi elnök
A zenekar stratégiai alapú megújulási folyamatának eredményeképpen a zenekar kimagaslóan fejlődött az elmúlt években, több területen ért el jelentős művészeti és üzleti eredményeket. Köszönhetően a gondosan megtervezett, többéves építkezésnek, amely során a művészeti vezetőnkkel, Várdai Istvánnal, valamint Tfirst Péter koncertmesterrel végig közösen gondolkodtunk.
A cél a kezdetektől az volt, hogy összhangba hozzuk a zenekar meglévő művészi teljesítményét a piaci elismertséggel. Eközben fontos, hogy megőrizzük az eddigi hat évtized hagyományát, és így forduljunk a jövő felé. Ennek mentén a zenekar struktúrája, a művészeti koncepció organikusan tudott változni, illetve a meglévő, elődöktől örökölt értékekre szervesen építkezve lépünk tovább. Így lehet fejlődni művészi és piaci értelemben is.
A zenekar kidolgozta nemzetközi stratégiáját, melynek egyaránt része a külföldi turnék és a hazai koncertek. Ennek eredményeképp az elmúlt években a zenekar felkéréseinek száma jelentősen emelkedett. A koncertszám az idei évben eléri a közel 70-et, ebből külföldön összesen 21 koncertet adott a zenekar. Több szervezővel pedig a fellépést követően azonnal megkezdődött az újabb közös projektek egyeztetése. Itthon több kiemelt helyszínen adtunk koncertet, a külföldi turnék során is számtalan csodálatos koncertteremben lépünk fel, a Musikverein-os indítás után a nemzetközi zenei fesztiválok és turnék következtek, Portugália, Várna, Enescu Fesztivál, Neumarkt és Kronberg, majd Dél-Amerika, Svájc, Szlovénia, Törökország és Spanyolország.
A zenekar felvételeit tartalmazó hanghordozó hosszú ideje nem került kiadásra. Így a jubileumi év keretében; A zene körülvesz – címmel jelentettük meg a Liszt Ferenc Kamarazenekar új vinyl hanglemezét. A dupla albumon a stúdiófelvételek mellett olyan közönségkedvenc koncertfelvételek is helyet kaptak, mint Haydn C-dúr csellóversenyének 3. tétele Várdai István csellóművész előadásában vagy Scsedrin híres Carmen-szvitje Takács-Nagy Gábor vezényletével.
Tfirst Péter koncertmester, Liszt Ferenc Kamarazenekar
Nagyon izgalmas projektjei voltak a zenekarnak, változatos tartalommal, nívós és sikeres alapformációs megvalósításokkal. Előadásainkkal mindenütt büszkén és eredményesen tettük le a művészi névjegyünket, ezt mutatják a már megkapott visszahívások.
Változatos, nekünk is szakmai töltődést jelentő felkészülések és koncertek voltak ezek, mondjuk így: nem volt elég a rutin, állandó koncentráció mellett minden zenekari tag beletette tudása legjavát, és szerencsére nagyon jól működött ez a konstrukció, és a közönség is jól fogadta az így változatossá tett programot, itthon és külföldön egyaránt.
A jubileumi év keretében a művészeti koncepció kidolgozásánál nagy jelentőséget kapott a zenei repertoár bővítése, az új darabok segítenek az egyéni arculat alakításában, az új közönség felé való nyitásban. Emellett folyamatosan keressük az együttműködési lehetőségeket a hazai és a nemzetközi zenei élet kiválóságaival is.
Így a 60. évforduló keretében a teljesség igénye nélkül a következő világhírű művészekkel léptünk fel közösen: Emmanuel Pahud (fuvola), Pusker Júlia (hegedű), Amihai Grosz (brácsa), Takács-Nagy Gábor (karmester), Kelemen Barnabás (hegedű), Győri Balett, Sayaka Shoji (hegedű), Martin Fröst (klarinét), Szűcs Máté (brácsa), Bogdan Volkov (ének), Alexander Sitkovetsky (hegedű), Dmitry Sitkovetsky (karmester), Sárközy Lajos és zenekara, Madaras Gergely (karmester), Baráti Kristóf (hegedű), Pierre-Laurent Aimard (zongora), Pablo Barragán (klarinét), Andreas Ottensamer (karmester).
Nagyszerűen sikerült az új zenekari tagok beilleszkedése, öt új állandó taggal bővült a zenekar: Bóni Andor (nagybőgő), Farkas Katalin (hegedű), Kondor Péter (brácsa), Kuklis Gergely (hegedű) és Puha Aliona (hegedű). Szakmai tudásukhoz nem fért kétség hiszen alapos mérlegelés után kérte fel őket a zenekari vezetés, de még ezután is fontos szempont volt, hogy miként illeszkedik a kamarazenekari játékhoz, ehhez a más kihívásokat tartogató működési rendhez, például szimfonikus zenekari szerepkör után. Remek emberek, jól alkalmazkodó muzsikusok, jelenlétük nagyon jót tett az együttesnek.
Dr. Körmendy-Ékes Judit, kuratóriumi elnök
A stratégiánkban a tradíciók megőrzése mellett fontos szerep jut az új fiatal közönség elérése, megtartva a legmagasabb szintű szakmai elvárásoknak való megfelelést. Ezért indítottuk útjára a Koncert az iskolában sorozatunkat, amikor általános és középiskolásoknak visszük el az élő koncertek élményét az adott oktatási intézménybe. Mesélő hangjegyek rajzpályázatunkat idén 3. alkalommal hirdettük meg. A legkisebbeknek pedig tavaly indítottuk útjára a Bábozd Zöldre egyesülettel közösen a környezetvédelmi szemléletformáló zenés-bábos előadássorozatunkat, amely egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Szűcs Krisztina, elnök, Bábozd Zöldre Környezeti Nevelési Egyesület
A Bábozd Zöldre Környezeti Nevelési Egyesület több mint 10 éve szervez kisgyermekeknek szóló, élményközpontú környezeti nevelési programokat, mesehőseink aktív és sikeres résztvevőivé váltak a hazai környezeti nevelésnek. Egy harmonikusabb világért dolgozunk. Úgy gondoljuk, hogy mindannyian felelősséggel tartozunk az otthonunkért, a bolygónkért, amelyen élünk. Ennek jegyében mesét írunk, bábozunk, zenélünk, játékokat készítünk, meseösvényeket építünk, és rengeteget játszunk a gyerekekkel, a jövő felnőttjeivel. Azt valljuk, hogy az igazi környezetvédelem ott kezdődik, amikor megértjük, hogy miért fontos harmóniában élni a természettel, és felismerjük, hogy mi is a szerves részei vagyunk.
A tavaly télen bemutatott zenés-bábos előadás most zenés mesekönyv formájában elevenedik meg. A december elején megjelent mesekönyv a Liszt Ferenc Kamarazenekar és a Bábozd Zöldre Környezeti Nevelési Egyesület Pendüljünk egy húron! közös projektjének keretében, az Egy viharos nap című zenés-bábos előadás alapján készült.
Tfirst Péter koncertmester, Liszt Ferenc Kamarazenekar
Zenekarunk évtizedek óta tart gyerekelőadásokat, több projektünk is volt, ami a legkisebbek számára készült. Úgy érezzük, hogy a Pendüljünk egy húron! előadással találtuk meg azt az irányt, ami azt közvetíti a gyerekek és persze a családok számára, amit el szeretnénk mondani a klasszikus zenéről. Mimó és Csipek viharos napjának története egyszerű, de mégis sok rétegű meseszöveg, a mai gyerekek világában is megjelenő konfliktusokról, barátságpróbákról, a környezetünk védelméről és az érzelmi harmónia megteremtéséről és megőrzéséről. És ennek a sok mindennek a megértéséhez, kifejezéséhez csodálatos segítő a klasszikus zene, amit a modern technika eszközével, kitűnő hangzásban csempésztünk be a könyv lapjaiba. Hagyományos mesekönyv tehát, művészi grafikákkal, hallgatni, olvasni, nézni és játszani is nagy élmény.
Összegezve, úgy érezzük, hogy tényleg körülvesz minket és a közönségünket a zene, és ezt így szeretnénk folytatni jövőre is, lemezzel, mesekönyvvel, és elsősorban koncertekkel. Itthon az évad hátralévő részében Budapesten négy zeneakadémiai és egy Pesti Vigadó-beli nagy koncerttel, új sorozatunkkal, amelyben hazai kórusokkal dolgozunk majd együtt.
Várdai István, a Liszt Ferenc Kamarazenekar művészeti vezetőjének videó üzenete itt megtekinthető: