Nemzetközileg ismert, fiatal tehetségek tisztelegtek Ludwig van Beethoven művészete előtt a Melody of Connections eseményen a Magyar Zene Házában. A Magyar Telekom által szervezett rendezvényen a bonni Nemzetközi Telekom Beethoven Zongoraverseny zongoristái mutatkoztak be a hazai közönségnek. A koncerten debütált a Budapest dallama is, a modern technológia, az AI és a hagyományos zeneszerzői alkotások találkozásából született zenemű.
„A zene a lelkek közötti közvetítő. Az, amit nem lehet szavakkal kifejezni, az zene által szólal meg, és ahol a szavak hiányoznak, ott a zene kezdi el a beszélgetést” – Ludwig van Beethoven.
A Telekom mint a digitális világ egyik vezető szakértője, elkötelezett amellett, hogy a modern eszközök segítségével értékeket közvetítsen, akár a művészet és zene területén is. A telekommunikációs vállalat által szervezett Melody of Connections esemény ezt a küldetést tükrözte. Ez az értékrend nem véletlen és nem előzmény nélküli: az elkötelezettség tükröződik az anyavállalat, a Deutsche Telekom és Pavel Gililov világhírű zongoraművész által indított Nemzetközi Telekom Beethoven Zongoraversenyén is, mely idén ünnepelte 10. évfordulóját. Legfontosabb célja, hogy reflektorfénybe állítsa a kiemelkedően tehetséges, fiatal zongoristákat, emellett adózik Beethoven nagysága előtt, őrzi és továbbadja örökségét.
A verseny, amelyet hagyományosan kétévente szerveznek meg, mára nemcsak Németországban, de világszerte ismert lett. A versenyzőknek lehetőségük nyílik Bonnban, a művész szülővárosában megmérettetni magukat, ilyenkor a zenélés mellett a hagyományok és kapcsolatok ápolása is hangsúlyos. A megmérettetés középpontjában Beethoven művei állnak és fordulóról fordulóra neves nemzetközi zsűri dönt arról, hogy ki lesz az a 28 fiatal, aki bemutatkozhat a nagyközönség előtt. Nemcsak a versenyzők, a nézők is főszereplői ennek az eseménynek: aktív részesei, online és offline is követik az egyes fordulókat, sőt, szavazatukkal alakíthatják a verseny menetét. Immár 143 zongorista jelentkezett a világ minden tájáról, hogy végül 16 ország 28 művésze állhasson a nagyérdemű elé.
A keddi, budapesti Melody of Connections eseményre a Telekom az elmúlt két év zongoraversenyeinek a győzteseit, Caleb Borick-ot és Hans Suh-t hívta meg, így a magyar főváros egy napra a nemzetközi zenei tehetségek otthonává vált.
„Egy ilyen esemény megmutatja, hogyan teremthet szilárd kapcsolatot a hagyomány és az innováció, a múlt és a jövő, valamint egy német és egy magyar kultúraközpontú város között, megmutatva a zene erejét és összekötő szerepét. Ezért tartottuk fontosnak, hogy vendégül lássuk a Beethoven verseny győzteseit Budapesten, ünnepelve tehetségüket és bemutatkozási lehetőséget biztosítva számukra a magyar közönség előtt” – mondta Darja Dodonova, a Magyar Telekom pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
A rendezvény nemcsak a nemzetközi művészek miatt volt különleges. Bemutatták ugyanis Budapest dallamát, a Melody of Budapestet, ami egy különleges AI-kísérlet, egyben tisztelgés a főváros „alapításának” 150. évfordulója előtt. Ez a Magyar Telekom egyedülálló projektje, egyúttal a modern technológia és a hagyományos zeneszerzés találkozását ünnepli. A Melody of Budapest adatvezérelt megközelítésen alapul: Budapest 365 napos mobiltelefon-aktivitását Janosov Milán adattudós alakította át zenei hangok sorozatává és dinamikus térképészeti adatvizualizációvá. A Budapestre jellemző dallamokat a város lüktetése ihlette, amit a Telekom anonim és aggregált mobilforgalmi adatai számszerűsítettek.
Három és fél millió SIM kártya anonim és aggregált adatait összesítették, amelyek a város életében résztvevők, tehát a helybéliek, az ingázók és a turisták tevékenységeit tükrözték. Ezeket az adatokat kerületenként ábrázolták egy háromdimenziós audiovizuális munkában, hogy bemutassák a város lüktetésének egy év során bekövetkező változásait. Az így született adatsort AI segítségével alakították dallammá és tették láthatóvá Zakoyan vizuális művész animációi által. Mindezt életre Balogh Máté Erkel Ferenc-díjas, Junior Prima-Díjas zeneszerző keltette. Évszázados hagyományok alapján, ahogyan egy komponista variációkat ír valaki másnak a szerzeményére, éppúgy dolgozta fel Balogh Máté az adatokon alapuló, mesterséges intelligencia által dallammá formált hangsort és írta meg vonósnégyesre Budapest dallamát, melyet a Sonus Cordis vonósnégyes előadásában lehet hallgatni.
A Magyar Telekom egyedülálló projektje a technológia és a zene kapcsolatán túl rezonál a vállalat nemzetközi szinten is használt új szlogenjére.
„Connecting your world: új szlogenünk nagyon jól foglalja össze szemléletmódunkat. Továbbra is elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a digitális technológiák segítségével új kapcsolatokat teremtsünk és erősítsünk, elképesztő, hogy ezt ma már a művészetek által is ilyen magas színvonalon tudjuk megvalósítani. A Melody of Budapest projekt és a nemzetközi hangversenyeink csak néhány példa arra, hogyan tud a Telekom a digitális vívmányok és a zene ötvözésével értékeket teremteni és közvetíteni” – mondta Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója.
A teljes koncert közvetítése ide kattintva érhető el.