Egy különleges, önállóan játszó zongora segítségével lépett fel december végén három fogyatékossággal élő művész Tokióban. A hangszer a mesterséges intelligencia segítségével kiegészíti a szólista által játszott hangokat, így lehetővé teszi, hogy a teljes harmónia megszólaljon akkor is, ha a zongorista valójában csak egy hangot szólaltat meg.
A koncert egyik szólistája, a 24 éves Kiwa Usami agyi bénulásban szenved, ami súlyoson korlátozza a mozgását, így csak egy ujjal tud zongorázni. A zenélés iránti elkötelezettsége azonban arra inspirálta tanárait, hogy a Yamahával együttműködve létrehozzanak egy olyan hangszert, amely képes kiegészíteni az általa játszott hangokat, miközben a zenész kifejezésmódját, stílusát is megragadja. A mesterséges intelligenciával felszerelt hangszert „Anybody’s Piano”-nak, azaz bárki zongorájának nevezték el az alkotók.
A zongora decemberben debütált Tokióban egy a Yokohamai Szimfonikus Zenekar által kísért koncerten. A hangverseny egyik szólistája Kiwa Usami volt, aki Beethoven 9. szimfóniájának fináléját játszotta el a zongora segítségével.
Rajta kívül a koncerten fellépett még Hiroko Higashino is, aki jobb kezén három ujjal született. „Ha a zongora segít nekem, és hozzáadja a két hiányzó hangot, akkor sokkal hűségesebben tudom visszaadni azt a gazdag harmóniát, amelyet Beethoven ki akart fejezni” – mondta el a különleges hangszerről Higashino.
A hangverseny harmadik szólistája a mindössze 10 éves Yurina Furukawa volt, aki egy ritka izombetegségben szenved, így légzési segítségre szorul. Furukawa a bal karját mozgatva tartotta az ütemet, miközben a jobb keze hátuljával nyomta le a billentyűket. „Hatalmas élmény zenekarral játszani” – mondta az előadása után.
A közönség egyik tagja, a 16 éves Koki Kato elmondta, hogy nagyon meghatotta a koncert. „Ez a zongora lehetővé teszi, hogy bárki felléphessen, ami a zenének is nagyon jó” – tette hozzá.
(via Classic FM)