Február 9-i koncertjük végén nyílt levelet olvastak fel a Belgrádi Filharmonikusok, melyben támogatást kértek zenekaruk fenntartására, és új koncerttermük felépítésére. A nagy múltú együttes idén ünnepli fennállásának századik évfordulóját, de pénzügyi gondjaik miatt aggódva tekintenek a jövőbe.
Ahogy a jubileumi koncerten elhangzott, az a céljuk, hogy az elkövetkezendő száz évben is hirdethessék a kultúrát, ezt azonban a kellő támogatás hiánya ellehetetlenítheti. A Belgrádi Filharmonikus Zenekarnak ugyanis nincsen állandó igazgatója és hirdetési lehetősége, ami nagyban megnehezíti a munkát. Emellett közel tíz éve nem kaptak új fellépőruhát sem, és egyelőre az új koncerttermük megépülésére sem látnak reményt. Úgy fogalmaznak, méltatlanul kevés az a pénzügyi keret, amiből gazdálkodniuk kell, és zenészeik is a régió legalacsonyabb fizetését kapják.
Az együttes kiemeli levelében, hogy a magasan képzett zenészek sokszor akár tizenhat évet is tanulással töltenek, és a gyakorlási, fejlődési folyamat soha nem ér véget. A befektetett munkát és pénzt azonban nem látják megtérülni, hiszen hiába a világhírnév és a magas színvonal, hazájukban mégsem kapnak kellő megbecsülést.
A Belgrádi Filharmonikusok tavaly októberben sztrájkkal igyekeztek felhívni a figyelmet az egyre súlyosabb pénzügyi gondjaikra, azonban úgy látják, az igazgatótanács nem hallgatta meg kérésüket, így most nyílt levélben fordulnak a döntéshozókhoz. A követeléseik mellett – mely a fizetések és a támogatás megemelése és az új koncertterem megépítése – kiemelik, hogy a kultúrába és művészetekbe való befektetés a leghelyesebb döntés, ugyanis egy erős pilléreken álló, egészséges társadalom lesz a gyümölcse.
A zenekar a közönségét is megszólítja, hálájukat fejezik ki a támogatásért és a szeretetért, hiszen, ahogy írják, művészileg nagyon gazdag életet élnek. Mindemellett azonban kérik is azokat, akik szívesen járnak a koncertjeikre, hogy intézzenek levelet a kulturális minisztériumnak amiben leírják, miért fontos nekik a Belgrádi Filharmonikus Zenekar működése, és szólítsák fel az ott dolgozókat az együttes kéréseinek meghallgatására, hiszen művészeik ugyan a tapsért, de nem a tapsból élnek.
Az ügyhöz a Belgrádi Filharmonikusok első vendégkarmesetere, Daniel Raiskin is csatlakozott a szerb elnöknek és miniszterelnöknek címzett levelével. A koncert óta megszólalt Darko Krstić, a zenekar megbízott igazgatója, aki szerint már folyamatban van egy nagyobb támogatás megítélése, és az építkezési munkálatok is megkezdődhetnek néhány hónapon belül.