A nemrég elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője, a Liszt Ferenc Kamarazenekar alapítója és koncertmestere emlékére rendeztek hangversenyt, amelyen a kiváló művész utolsó tanítványai, tanárkollégái és egykori muzsikustársai léptek pódiumra.
„Az összes közreműködő nevében köszönöm, hogy eljöttek ma este egy zenei családként emlékezni Rolla Jánosra. Köszönöm a Zeneakadémia vezetésének, hogy ez az emlékkoncert létrejöhetett, és közösen együtt lehetünk lélekben mesterünkkel, barátunkkal, tanárkollégánkkal, muzsikustársunkkal, Rolla Jánossal” – köszöntötte a megjelenteket Fülei Balázs, a Kamarazene Tanszék vezetője a hangverseny első perceiben.
A teltházas koncert első felében Haydn, Mozart, Beethoven és Mendelssohn – az esemény emelkedett hangulatához illeszkedő – zeneműveinek egy-egy tételét játszották Rolla János legutolsó tanítványai, akik a 2023/24-es tanévet még közös műhelymunkával kezdhették el vele.
Azután Rózsa Richárd gordonkaművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar korábbi tagja Kodály Szonatináját játszotta Gulyás Márta zongoraművésszel, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatójával, korábbi tanszékvezetőjével. Brahms Op. 111-es vonósötösének lassú tételével pedig tanárkollégák tisztelegtek: Falvay Attila, Varga Oszkár, Tuska Zoltán, Ludmány Dénes és Varga István.
A hangverseny második részében Bach három csembalóra komponált, 1063-as jegyzékszámú d-moll versenyművének szólistái Mali Emese, Kiss Péter és Fülei Balázs voltak, a zenekarban közreműködtek a Zeneakadémia hallgatói, valamint a Kamarazene Tanszék oktatói: Falvay Attila, Rónaszéki Tamás és Varga Oszkár. Az együttes a koncert zárásaként még Mendelssohn h-moll vonósszimfóniáját adta elő, kirobbanó sikerrel. Mindkét zenekari produkció koncertmestere Kováts Péter volt.
Rolla János özvegye, valamint családtagjai hálájukat fejezték ki a koncert után, hogy a Zeneakadémia azon a helyen adott otthont a szép rendezvénynek, ahol Rolla János is megannyiszor fellépett.