Első alkalommal hallhatja a magyar közönség május 1-jén napjaink egyik legsokoldalúbb énekesnőjét, Angélique Kidjót, akit a Time Magazine Afrika első számú dívájának nevezett, és a világ száz legbefolyásosabb személye közé választott 2021-ben. Az ötszörös Grammy-díjas előadó a Müpát is érintő turnéjával pályafutásának 40. évfordulóját ünnepli, ennek ellenére azt vallja, hogy „minden koncert egy új kezdet”.
Angélique Kidjo egyedülálló jelenség a zenészek között: lenyűgöző hangjával, erős színpadi jelenlétével és különböző kultúrákban való jártasságával széles körű nemzetközi rajongótábort épített ki évtizedeken átívelő karrierje során.
Stílusát nehéz lenne keretek közé szorítani: a hagyományos nyugat-afrikai zenéből kiindulva érzékelhető a jazz, a soul, a reggae és a pop hatása, de a latin-amerikai zene is több lemezét inspirálta.
„A zene újraindítja az agyat, emlékeztet arra, ki vagy. Ez a lélegzetem, a célom”
– fogalmazta meg egy interjúban Kidjo, akinek a zene gyerekkorától kezdve jelen van az életében. A nyugat-afrikai Beninben született 1960-ban egy liberális, sokgyermekes művészcsaládban, ahol édesanyja színtársulatában már hatéves korában hagyományos dalokat énekelt. A középiskolában néhány társával zenekart alapított, amivel sorra nyerték a versenyeket, 1981-ben pedig egy lemezt is felvettek Pretty címmel.
A fiatal énekesnő rövid úton tett szert országos ismertségre, ami a siker mellett arra is predesztinálta, hogy az időközben kialakuló diktatorikus rendszer szócsövévé váljon. Kidjo döntés előtt állt, végül pedig otthagyta Benint, és Párizsban kezdett új életet. Eleinte takarítóként dolgozott egy fodrászatban, de közben beiratkozott egy jazzképzésre is, és hamarosan a Pili Pili nevű holland együttes énekesnője lett. Két lemezt is készített velük, de az igazi áttörést negyedik, Logozo című albuma jelentette, amellyel 1991-ben robbant be a nemzetközi színtérre.
A felvétel óta töretlen sikerrel halad a pályáján: eddig összesen tizenhat lemezt adott ki, amelyek közül ötért (Djin Djin, Eve, Sings, Celia, Mother Nature) Grammy-díjat kapott, ezzel rekordot állítva be az afrikai előadók között. Sings című lemezét a Luxemburgi Filharmonikusokkal vette fel, de más, klasszikus zenét játszó együttessel is dolgozott már, például a Bruckner Zenekarral vagy a Párizsi Filharmónia együttesével. Hosszan tartó szakmai kapcsolat fűzi Philip Glass zeneszerzőhöz, akivel 2015-ben az IFÉ: Three Yorùbá Songs című művet mutatták be, 2019-ben pedig Glass 12. „Lodger” szimfóniájának premierjén is részt vett az énekesnő.
Legutóbbi szólólemeze 2021-ben jelent meg Mother Nature címmel, amelyet május 1-jei koncertjén a Müpában is bemutat. A klímaváltozásra reflektáló albumot olyan fiatal afrikai zenészekkel (Burna Boy, Mr Eazi és Sampa the Great) készítette el, akiket utódjainak tart a zenélésben.
A Mother Nature-rel az összetartozásra szeretné ösztönözni az embereket. „Ez a lemez egy szerelmes levél a földanyának és mindazoknak az értékeknek, amelyeket fontosnak tartunk: igazság, bizalom, szeretet, kapcsolat – mondja Kidjo. – A saját túlélésünk érdekében fel kell ismernünk a mindannyiunkban ott rejlő emberiességet, és meg kell tanulnunk együtt élni. Egyszerűen nincs más út.” Korábban pedig így fogalmazott:
„Én egy globális faluban nőttem fel, ahol megtanítottak a visszaadás fontosságára. Így arra használom az énekhangomat, hogy hidat építsek a kultúrák között.”
Nemcsak zenéjével, hanem emberjogi aktivistaként is arra törekszik, hogy jobbá tegye a világot. Az UNICEF és az OXFAM jószolgálati nagykövete, illetve 2006-ban létrehozta saját alapítványát Batonga névvel, amely a nyugat-afrikai lányok tanulását támogatja. A Batonga a leginkább kirekesztett helyzetben lévő fiatal nőknek kíván segíteni azzal, hogy olyan tudással és készségekkel vértezi fel őket, amelyeknek a birtokában pénzügyileg függetlenné tudnak válni. Az alapítvány öt afrikai országban (Mali, Benin, Sierra Leone, Etiópia és Kamerun) működik, és eddig mintegy ötezer tanévnyi oktatást biztosított a tanulók számára.
Amikor épp nem turnén vagy jótékonysági úton van, Kidjo New Yorkban él. Férje, Jean Hébrail egyben menedzsere is, akit az 1980-as években ismert meg Párizsban. A házaspárnak egy lánya (Naima) született, akiből színész és író lett.
Kidjo pályáját számtalan rangos díj és kitüntetés szegélyezi. A már említett öt Grammy-díjon kívül többek között megkapta a Polar Zenei Díjat, a Vilcek-díjat, az All Africa Music Award elismerését (több alkalommal is), illetve tiszti fokozattal tüntették ki Beninben és Franciaországban is. Ő volt az első nő, akit a Forbes magazin felvett a legbefolyásosabb afrikai hírességek listájára.
„A zene ereje elképesztő. Micsoda örömet tud okozni! Az ad nekem célt, ha látom az emberek arcán a mosolyt” – vallja Kidjo, és bár a magyar közönség előtt először mutatkozik be négytagú együttesével (Thierry Vaton – zongora, Rody Cereyon – basszusgitár, Gregory Louis – dob, David Donatien – ütőhangszerek), minden bizonnyal a Müpában is sok-sok ember arcán jelenik majd meg az a bizonyos mosoly.