12 ország együttműködésében a MERITA nevű hároméves projekttel új, izgalmas fejezet kezdődött az európai kamarazene világában. A program során 38 vonósnégyes mutatkozik be különleges koncerthelyszíneken minden résztvevő országban. Magyarországon az első koncertre május 19-én kerül sor a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor történelmi terében, ahol az olasz Quartetto Eos hangversenyével veszi kezdetét a kilenc koncertből álló sorozat.
A MERITA célja, hogy felkeltse és fenntartsa az érdeklődést a klasszikus zene iránt Európa-szerte, lehetőséget teremtve fiatal művészek számára és művészi kreativitásra ötvözve a technológiai lehetőségek kiaknázásával.
A Le Dimore del Quartetto által, az Európai Unió támogatásával létrehozott projektben a vonósnégyesek által képviselt új hangok és stílusok egyaránt gazdagítják és felfrissítik az európai zenei palettát, így hozzájárulva a kultúra és művészet állandó megújulásához. A programban 17 kulturális szervezet vesz részt Európából, Magyarországot a Cadenza Művészeti Ügynökség képviseli.
„Nagy öröm, hogy sikerült bekerülnünk ebbe a nemzetközi projektbe és számos olyan válogatott együttes fog ellátogatni a program során Magyarországra, akik vélhetően a jövő koncertéletének meghatározó szereplői lesznek. A helyszíneket igyekeztünk úgy válogatni, hogy Magyarország különböző régióiba, meghatározó történelmi-közösségi tereibe juttassuk el a kamarazenét. A bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor mellett például a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély díszterme, vagy a Gyulakeszin található Csigó Malom is olyan helyszíneink lesznek, amelyek hozzátesznek majd a koncertélményhez. Bízom benne, hogy a program folytatásába hazai együttesek is be tudnak kapcsolódni a jövőben és megfelelni a feltételeknek, amelyhez az első év tapasztalatai alapján minden segítséget megadunk” – mondta el Pista Eszter, a program hazai szervezője.
Az 152 művészt felvonultató kezdeményezés nagyszerű lehetőséget kínál a fiatal zenészek számára a mentorok segítségével karrierjük formálására, valamint arra ösztönzi őket, hogy újító ötleteikkel gazdagítsák a kamarazene hagyományait.
A projekt jelenlegi állapotában már számos sikert könyvelhet el. Elkészültek az újító jellegű műsorok, zajlanak a rezidencia műhelymunkák, és már elkezdődtek a koncertek is. A MERITA ezzel egyre közelebb kerül a kitűzött céljaihoz, hogy megújítsa és gazdagítsa az európai kamarazene világát.
A Quartetto Eos bakonybéli koncertjén alapvető emberi érzelmeket társít Beethoven vonósnégyeseinek egyes tételei mellé, amelyek újfajta tematika szerint fűzik össze egyedi műsorrá az elhangzó műveket, amelyek a bakonybéli bencés monostor évszázados falai között új jelentéssel társulnak.
„Bakonybél szerzetesközössége egészen István királyig, 1018-ig nyúlik vissza, azóta élnek szerzetesek ezen a vidéken. Közülük talán a legismertebb Szent Gellért, aki hét évet töltött a monostorban. Bár a történelem viharai a monostort sem kímélték, mára jobbára felújított és megszépült környezetben tudja szerzetesközösségünk fogadni az érdeklődőket, mindazokat, akik szeretnének valamit kapni Bakonybéltől, amely kezdettől fogva a békesség, a kiengesztelődés helye, a csendes belső úton megtalált harmónia, lelki integritás közvetítője. Bízom benne, hogy a MERITA koncertsorozatba becsatlakozva lélekemelő koncertekben lesz részünk, és olyan látogatók is eljutnak hozzánk, akik még eddig nem jártak Bakonybélen. Örülök, hogy külföldi vendégeinknek, vendégművészeinknek is bemutathatunk egy szeletet a magyar bencés kultúrából, ezen a történelmileg, kultúr- és egyháztörténetileg fontos helyszínen” – fogalmazta meg a projekt kapcsán Izsák atya, a bakonybéli Szent Mauríciusz Monostor perjele.
A program magyarországi sorozatában 9 vonósnégyes lép fel, többek között az osztrák Chaos Quartett, a lengyel Airis Quartett és a dán AKELA Quartett is.
A programban részt vevő szervezetek:
Koordinátor: Le Dimore del Quartetto (Olaszország)
- Comitato AMUR, Milánó (Olaszország)
- European Historic Houses, Brüsszel (Belgium)
- EuAbout Lab ASBL – European Association for Research, Educational, Cultural and Social Innovation, Brüsszel (Belgium)
- ProQuartet – Centre européen de musique de chambre, Párizs (Franciaország)
- Theocharakis Foundation, Athén (Görögország)
- Stichting Strijkkwartet Biennale Amsterdam, Amszterdam (Hollandia)
- Europa Nostra, Hága (Hollandia)
- Traces&Dreams, Stockholom (Svédország)
- Lofoten Internasjonale Kammermusikkfest, Oslo (Norvégia)
- University of Arts of Tirana (Albánia)
- QEndra Event, Tirana (Albánia)
- Julian Cochran Foundation, Varsó (Lengyelország)
- Beogradska Umetnička Nova Teritorija (Belgrade Artistic New Territory), Belgrád (Szerbia)
- Kolarac – Zadužbina Ilije M. Kolarca, Belgrád (Szerbia)
- Cadenza Művészeti Menedzsment Kft, Budapest (Magyarország)
- Experimenta – Associação para a Promoção do Design e Cultura de Projecto, Lisszabon (Portugália)