A Szent István Király Zeneiskola Szimfonikus Zenekara 2024-2026. között a kitüntető Nemzeti Ifjúsági Zenekar címet viselheti.
A Szent István Király Zeneiskola Szimfonikus Zenekarát Záborszky József 1968-ban alapította azzal a céllal, hogy az akkori I. István Gimnázium Szimfonikus Zenekarának biztosítva legyen a zenei utánpótlása. E zenekar tagjai viszonylag széles korosztályból kerültek ki, e közösség 14 éves kortól akár 28 éves korig foglalkoztatta, foglalkoztatja a zenélni tanuló fiatalokat. Egy évben általában négy önálló koncertet ad az együttes legtöbbször a Zuglói Zeneház Nagytermében, de szerepelt már a zenekar a KÓTA éves rendezvényén és különböző szalagavatókon, esküvőkön is.
A különböző fellépések közül kiemelkedett a 2010 szeptemberében lévő négy napos lipcsei vendégszereplés. Ezt követően az együttes időnként meghívást kapott rangos ifjúsági zenekarok koncertjeire társzenekarként, így volt közös koncert a MÜPÁ-ban a Milwaukee Ifjúsági Szimfonikus Zenekarral, a Vigadóban a Hongkongi Ifjúsági Zenekarral, és a Gewandhausban a lipcsei J. S. Bach Ifjúsági Zenekarral.
A 90-es évek közepétől Záborszky József munkáját fokozatosan átvette Horváth Gábor karmester, az iskola tanára. Irányításával két évtizeden keresztül minden nyáron 7-10 napos zenei tábor volt Tihanyban, ahol minden nap térzenét adott az együttes a külföldi turistáknak és a helyi lakosoknak egyaránt. E táborok alkalmával zeneileg és emberileg egyaránt egységessé, homogénné vált az együttes, a nyári együttlétek zenei és pedagógiai hatása máig érezhető. Az együttes hetente kétszer másfél órát próbál. A munka hatékonyságot segíti számos kiváló kolléga a szólampróbákon.
A Zeneiskola Szimfonikus Zenekarának tagsága az utóbbi tíz évben 90-100 fősre duzzadt, és mivel a tagok nem mentek tovább már más együttesbe, így a szakmai színvonal is megemelkedett. A repertoár rendkívül széleskörű, a leghíresebb nyitányokat, szimfóniákat, szviteket és versenyműveket felöleli. A zenekar küldetésként tekint a zenei hagyományok, tradíciók ápolására. Az együttes állandó fellépési lehetőséget biztosít tehetséges ifjú szólistáknak és fiatal karmestereknek egyaránt, fontosnak tartja a tehetséggondozást és a közönségnevelést.
A zenekar részt vesz az EOFed által szervezett nagy fesztiválokon, így jutott el 2022-ben a bulgáriai Plovdivba is. A jövőben első magyar zenekarként részt fog venni az együttes a Eurochestries által szervezett Charente-Maritime-ben megrendezésre kerülő nagy franciaországi fesztiválon 2024 augusztusában.