Egy teljes hónapig, június 14. és július 14. között szinte minden a labdarúgásról szól, így azok sem maradhatnak ki, akik nem szurkolnak. A partvonalról figyelőknek mutatunk néhány alternatívát, ha szeretnék megérteni a focilázat, esetleg témában maradnának, de a meccs helyett filmet néznének vagy olvasnának.
Sorozat a teljesen kezdőknek – Ted Lasso
Az Apple Tv szériája a COVID időszakának egyik óriási meglepetése volt. A kitalált londoni futballcsapathoz, az AFC Richmondhoz új edző érkezik, az amerikai Ted Lasso (Jason Sudeikis), aki még soha életében nem foglalkozott labdarúgással. Korábban egy amerikai focicsapat edzője volt. Ted rendíthetetlenül optimista és barátságos hozzáállása a klasszikus amerikai jókedélynek tűnhet, de meglepő mélységeket rejt. Ahogy azt hamarosan a focicsapat tulajdonosa, a frissen elvált és meglehetősen zord Rebecca mellett a színes egyéniségekből álló csapat is megtapasztalhatja. Tednek a focisták szkepticizmusán kívül a szurkolók ellenségességével is meg kell küzdenie, mellesleg pedig meg kell próbálniuk bent tartani a csapatot a Premier Leagueben.
A Ted Lasso nem véletlenül lett az egyik legszerethetőbb komfortsorozat a járvány idején. A foci tulajdonképpen csak egyfajta háttér, a valódi sztori az emberi kapcsolatokban rejlik. Egyes kritikák egyenesen munkahelyi dramedy-nek titulálják. Az, hogy a mezei néző útközben összeszed némi információt a fociról szinte mellékes. Meglepően mély, felnőtt és szívetmelengető megoldásokat kínál a konfliktusokra. A 30 perces epizódhosszok és a vígjáték műfaja ellenére itt már nem a kommunikációhiányból adódó félreértések és mesterségesen generált konfliktusok világában vagyunk. A Ted Lasso nem alibizza el sem a sztorit sem a megoldást felületes bölcsességekkel, viccesen semmitmondó lezárásokkal, hanem mer igazi és elgondolkodtató lenni. Leginkább ennek köszönhető, hogy az évadzáró meccseken legszívesebben mi is tombolnánk a szereplőkkel egy-egy gól után.
Az angol focicsapat életét követő történet nemcsak a nézők szívét ejtette rabul, de rangos díjak tucatjait is besöpörte. A címszereplő karaketét Jason Sudeikis eredetileg egy reklámkampányhoz alkotta meg, ahol az NBC Sports csatorna a Premier League közvetítéseket promózta. A figura azonban önálló életre kelt, sokkal szerethetőbb személyiséget és egy saját sorozatot kapott.
Az már csak hab a tortán, hogy a készítők milyen remek (angol) zenéket válogattak össze az események aláfestéséhez – vagy kommentálásához. Lelkesen ajánlom a sorozatot, ha semmit nem tudsz a fociról, de érdekel, hogy mi ez a nagy felhajtás. Ha inkább sorozatot néznél, mint a meccseket. És ha szereted a vicces sorozatokat, amiknek van szíve.
További focis sorozatok:
Haladóknak, hogy értsd a szenvedélyt – Csepelyi Adrienn: Belemenés
A kulcs nem abban van, hogy fel tudod-e sorolni a válogatott keretet, tudod-e a játékosok mezszámát vagy érted-e a lesszabályt, hanem hogy érzed-e a mindent elsöprő izgalmat, a semmihez sem hasonlítható szenvedélyt. Csepelyi Adrienn egyfajta futball-önéletrajzot írt arról, ő maga hogyan szeretett bele ebbe a sportba és köteleződött el egy életre. A szerző gyerekkorától induló sztori inkább egy mindent szerelmi történetnek tűnik, mint sportútmutatónak – a kezdeti rajongásból az elköteleződésig, majd a közös életig. Ez utóbbi annyira komolyan veendő, hogy Csepelyi a karrierjét is részben a focira építette.
Lehet, hogy a könyv elolvasása után nem fogod jobban érteni vagy szeretni a focit, az azonban garantált, hogy megérted, miért rajonganak érte mások. A szerző ráadásul számos azonosulási pontot kínál saját életének őszinte feltárásával, sikerei és bénázásai is ott vannak a lapokon. Megjegyzendő, hogy ő is nagy hangsúlyt fektet a zenékre, így kezdhetünk gyanakodni, hogy létezik valami misztikus kapcsolat a labdarúgás és a zeneipar között.
További könyvek a fociról:
- Csillag Péter: Ady stoplisban – Klasszikus magyar írók a futballról (2019)
- Esterházy Péter: Utazás a tizenhatos mélyére (2006)
- Kukorelly Endre: Pálya – avagy Nyugi, dagi, nem csak foci van a világon (2018)
- Nick Hornby: Fociláz (1992)
- Pető Péter: A futball soha nem érhet véget (2024)
Hazai pálya – Régi idők focija
A nosztalgikus hangulatú film már maga is visszavágyott a chaplini némafilmek korába és a régmúlt, századelős romantikára épít, mi pedig a készítésének idejére tekintünk vissza vágyódva. Mándy Iván: A pálya széle című műve alapján készült mozival a rendező, Sándor Pál megújjította a magyar filmkészítést és olyan szállóigékkel ajéndékozta meg a magyar popkultúrát, mint a „Kell egy csapat!”, vagy a Csabagyöngye SC. Ragályi Elemér operatőr kamerája előtt többek közt Garas Dezső, Esztergályos Cecília, Kern András, Major Tamás vagy Márkus László bolondoznak.
További magyar filmek a fociról:
- 6:3 avagy játszd újra Tutti (1999)
- A csodacsatár (1956)
- Brazilok (2017)
- Két félidő a pokolban (1961)
- Viharsarok (2014)