Az Agárdy-emlékláncot idén Barsi Márton színművész kapta a Magyar Színház művészeinek titkos szavazása alapján. A díjat a színház évadnyitó társulati ülésén adta át a színművésznek Nagy Viktor igazgató.
„A Magyar Színház egyedülálló abban, hogy kifejezetten családoknak szóló darabokat kínál, és ezen alapuló művészeti és nevelési koncepcióval rendelkezik. Mi vagyunk az egyetlen olyan színház, aki kifejezetten családi darabokat felsorakoztató repertoárral rendelkezik” – hangsúlyozta Nagy Viktor köszöntő beszédében. Kiemelte, hogy a színház története nemcsak az egykori és a mai Magyar Színházhoz, hanem a Nemzeti Színház örökségéhez is kapcsolódik. „Ez az örökség él itt, ezek mögött a falak mögött, és kötelességünk ezt az örökséget ápolni és tovább vinni.”
A beszédben szó esett az előző évad sikereiről, az új évadról, az új társulati tagokról és bemutatókról, amelyek az évad meghatározó premierjei lesznek. „Most egy külső-belső megújulás előtt állunk, amelynek alapozó munkálatai már hónapok óta zajlanak. Ennek első lépése a névváltás: a Pesti előtagot elhagyva ismét Magyar Színházként folytatjuk.” Nagy Viktor kiemelte az új évad fontosságát is, hiszen „ez lesz az első teljes évad, ahol az új vezetés teljes mértékben bemutatkozik”.
Az új társulati tagok között üdvözölte Trokán Annát és Haumann Mátét, akik már a Rómeó és Júlia-előadásban is játszottak, és az új évadban több előadásban is láthatja őket a közönség. Szemenyei János, Viczián Ottó és Fülöp Kristóf is az új tagok között vannak. A vendégművészek között Mészáros Árpád Zsoltot, Gáspár Tibort és Györgyi Annát emelte ki. Mészáros Árpád Zsolt a készülő új magyar musicalben, a Koldus és királyfiban, míg Gáspár Tibor és Györgyi Anna a Hamletben lesz látható.
Az új alkotókat is köszöntötte: Kiss Csaba Goldoni „A legyező” című művét fogja színpadra állítani, míg Tolcsvay László és Müller Péter Sziámi a „Koldus és királyfi” ősbemutatóján dolgoznak, amelynek első dalai a szeptember 7-i Pozsonyi Pikniken debütálnak. Pozsgay Zsolt és Nagy Tibor „A kölyök” című Chaplin-musical alkotói, Korda Bonifác, az SZFE frissen végzett rendezője, pedig Berg Judit felújított „Rumini Ferrit-szigeten” című darabját viszi színre egy teljesen új díszletkoncepcióval.
Eperjes Károlyt művészeti vezetőként köszöntötte a társulatot. „Olyan darabokat választunk és mutatunk be, amelyek méltók a magyar ifjúsági és családok színháza címhez. Most itt az idő, hogy valóban megfeleljünk ennek a kihívásnak. Köszönöm mindenkinek a jelenlétet, én itt vagyok, és készen állok a munkára.”
Szabó Zoltán gazdasági igazgató pedig a teátrum közép- és hosszútávú fejlesztési terveit ismertette a társulattal, és bemutatta a színház belső és külső megújítására vonatkozó látványkoncepciókat is. A munkálatok már elkezdődtek, így a nyári szünet alatt megújul a Szalon, valamint a színház nézőforgalmi része, melynek során átépített jegypénztárral és kibővített vizesblokkokkal várja a színház a tisztelt közönségét.
A köszöntő beszédek után jutalmazták a Magyar Színház dolgozóit, akik egész nyáron fáradhatatlanul azon dolgoztak, hogy a színészek és a munkatársak megújult környezetben kezdhessék meg az új évadot.
Az évadnyitó zárásaként átadták az Agárdy-emlékláncot, amelyet idén Barsi Márton színművész kapott meg a Magyar Színház művészeinek titkos szavazása alapján. Az emlékláncot Agárdy Gábor Kossuth-díjas színművész özvegye, Rácz Boriska adományozza 2006 óta minden évben férje emlékére. A díj egy Agárdy Gábort ábrázoló, a díjazott nevét is feltüntető egyedi medál nyaklánccal.
Az emlékdíjat évente egyszer a Magyar Színház társulatának egy arra érdemes tagja kaphatja. Az eddigi díjazottak: Soltész Bözse (2006), Jegercsik Csaba (2007), Auksz Éva (2008), Ruttkay Laura (2009), Pavletits Béla (2012), Tóth Sándor (2013), Holecskó Orsolya (2014), Losonczi Kata (2015), Takács Géza (2016), Tóth Éva (2017), Csernus Mariann (2018), Rancsó Dezső (2019), Gémes Antos (2020), Szatmári Attila (2021), Bede-Fazekas Annamária (2022), Fillár István (2023).
Barsi Márton a Városmajori Gimnáziumban érettségizett, majd felvételt nyert a Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Karára, ahol 2009-ben színészként végzett. A főiskolát követő egy évben vendégművészként lépett fel a kaposvári Csiky Gergely Színházban, valamint több alternatív társulatban dolgozott színészként. A 2010/2011-es évadtól a zalaegerszegi Hevesi Sándor Színházban játszott vendégművészként, majd a következő évadtól társulati tagként szerződött a teátrumhoz 2018-ig.
A fiatalokat megszólító és közös gondolkodásra ösztönző – a Hevesi Sándor Színház kötelékében létrejött – Tantermi Deszka program keretein belül színészi feladatain felül színházpedagógus-drámatanár minőségben is közreműködött. 2018-2020 között a Turay Ida Színház tagja volt. 2020-tól a Pesti Magyar Színház társulati tagja.