Október 12-én immár hetedik alkalommal adták át a Magyar Zenetudományi és Zenekritikai Társaság szakmai elismeréseit a Zenetudományi Intézetben.
A Kroó György-díjat Eckhardt Mária zenetörténész, a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont korábbi vezetője, a Kroó György-plakettet Biró Viola zenetörténész, a Zenetudományi Intézet kutatója kapta.
A díjazottakat Domokos Zsuzsanna, a Liszt Múzeum jelenlegi vezetője, illetve Vikárius László, a Bartók Archívum vezetője laudálta.
A díjátadót követően ünnepi hangversenyre került sor, amellyel a Magyar Zenetudományi és Zenekritikai Társaság három, az idén 90 éves tiszteleti tagját, Földes Imrét, Hamburger Klárát és Somfai Lászlót is köszöntötték.
Tatai Nóra (ének) és Szabó Ferenc János (zongora) – kapcsolódva a „Stílusok, korszakok, átmenetek” című konferencia témájához – stílusjátékokból és stílusparódiákból állította össze műsorát, amelyen Mozart és Muszorgszkij egy-egy ritkán hallott dala mellett Alfredo Casella A la maniere de… című zongoraciklusa, valamint mai magyar szerzők, Megyeri Krisztina, Tornyai Péter és Balogh Máté dalai hangzottak el.
Eckhardt Mária
A Széchenyi-, Erkel Ferenc- és Szabolcsi Bence-díjas zenetörténész, muzeológus, tudományos főtanácsos, szakíró 1943. szeptember 26-án született Budapesten. 1961 és 1966 között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolára járt, középiskolai énektanár- és karvezetőképző tanszakra, ahol Vásárhelyi Zoltán, Párkai István, Kroó György, Bartha Dénes, Gárdonyi Zoltán, UjfalussyJózsef, Legányné Hegyi Erzsébet voltak a tanárai.
1970-ben megalapította, és ötvenkét évig vezette az Országos Széchényi Könyvtár Énekkarát. 1973-tól 1986-ig a Magyar Tudományos Akadémia Zenetudományi Intézeténél dolgozott. 1986-tól a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola (2000-től Egyetem), Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpontban mint alapító igazgató dolgozott. 2009 májustól ugyanott tudományos főtanácsadó, tudományos igazgató volt 2013-ig. Legfontosabb kutatási területei Liszt Ferenc élete és munkássága, valamint Liszt kortársai, tanítványai, a 19. századi magyar zenetörténet és a zenei intézménytörténet. Jelenleg tagja a Magyar Kodály Társaságnak, a Bárdos Lajos Társaságnak és a KÓTA-nak. A Liszt Ferenc Társaság társelnöke. Tagja még a BTK Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztályán működő Liszt Kutatócsoport tanácsadó testületének, és a Deutsche Liszt Gesellschaft, Weimar tanácsadó testületnek is, aminek vezetőségében is helyet kapott.
Biró Viola
Biró Viola (1985) a kolozsvári „Gh. Dima” Zeneakadémián kezdte zenetudományi tanulmányait (2004–2008), majd a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem muzikológus MA tanszakán folytatta (2008–2010). 2010-től a budapesti Zeneakadémia zenetudományi PhD képzésén tanult. 2011 és 2013 között részt vett az MTA Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztálya, illetve 20–21. Századi Magyar Zenei Archívuma különböző projektjeiben.
2013 őszétől az MTA BTK Zenetudományi Intézete Bartók Archívumának munkatársa, ahol elsődleges feladata a zeneszerző román népzenegyűjtései kéziratos és hangzó forrásainak vizsgálata. Kutatásai eredményéről magyar, román és angol nyelven tartott konferencia-előadásokban, tanulmányokban számolt be. Lampert Verával együttműködve részt vett a Bartók Béla írásai népzenei tanulmányokat és előadásokat tartalmazó 4. kötetének közreadásában. Zenetudományi PhD disszertációját Bartók román népzenegyűjtéseiről és ennek a zeneszerző műveire gyakorolt hatásáról írta (témavezető: Vikárius László).
(Via MMA, ZTI)