Két nemzetközi világsztár, Vera Molnar és Reigl Judit egy-egy alkotása fémjelzi az árverést. Mindkét magyar származású festő művészete Párizsban teljesedett ki, képeik az egész világon keresettek. A Virág Judit Galéria bejelentette azt is, hogy az árverésen kalapács alá kerül a Hoffmann-gyűjtemény 72 darabja.
A Virág Judit Galéria elsőként rendezte meg 2019-ben a kortárs és háború utáni művek aukcióját, amellyel teljesen átírta a magyar kortárs piacot. November 19-én újabb mérföldkőhöz ér a galéria: jön az ország valaha volt legnagyobb, kortárs műveket felvonultató árverése. Összesen 175 tétel kerül kalapács alá, köztük két nemzetközi világsztár alkotása is.
Vera Molnar tavaly hunyt el 99 éves korában, élete nagy részét Franciaországban töltötte, és az egész földkerekségen őt tartják a digitális művészet legnagyobb úttörőjének. Vera Molnar volt az első képzőművész, aki 1968-ban képgenerálásra használta a számítógépet. A novemberi árverésen Vera Molnar Horizontales / 6 című alkotása tűnik fel – ritka kincs a gyűjtők számára egy ilyen nagyméretű, látványos alkotás, amely egyben a Horizontales sorozat része is. Kikiáltási ára 12 millió forint.
Ugyancsak Párizsban teljesedett ki Reigl Judit művészete is. A festő 1950-ben, négy hónapnyi gyaloglás után, az életét kockáztatva érkezett meg a francia fővárosba. Itt 1959-ben megalkotta a Tömbírás-sorozat most aukcióra kerülő egyik értékes darabját, az absztrakt expresszionizmus kiemelkedő alkotását. A gyűjtők elsősorban Reigl ezen korszakából keresik a műveket, így nem meglepő, hogy a kép kikiáltása 30 millió forint, becsértéke nem kevesebb, mint 50-70 millió forint.
Kalapács alá kerül az ismert műgyűjtő, Hoffmann István páratlan gyűjteményének 72 darabja is. Hoffmann a nyolcvanas évektől kezdte gyűjteni az alkotásokat és kísérletet tett arra, hogy kollekciójában megmutassa az ezredfordulós kortárs magyar művészetének teljes lenyomatát. Az örökösök és a Virág Judit Galéria szakemberei közösen válogatták ki a kollekcióból azokat az 1985 és 2015 között született tételeket, amelyekre licitálni lehet a novemberi árverésen. A Hoffmann-gyűjteményből 2017-ben rendeztek nagyszabású kiállítást a Műcsarnokban
„Nemcsak a legnagyobb kortárs aukciónkra készülünk, hanem egyben a legszínesebbre is. Az anyag felöleli a háború utáni kortárs művészet szinte valamennyi iskoláját és stílusirányzatát” – mondta el Virág Judit. „Az Iparterv generációt többek közt Bak Imre, Nádler István, Hencze Tamás, a Zuglói Kört Molnár Sándor, a Pécsi Műhelyt pedig Lantos Ferenc egy kimagasló alkotása képviseli. A francia emigrációban élő művészek csoportjába tartozik Fiedler Ferenc, akinek egy monumentális alkotása érkezik az aukcióra.”
A Virág Judit Galéria aukciója ezúttal új helyszínről, a Budapest Music Centerből jelentkezik november 19-én este. A tételekből nyíló ingyenes kiállítást november 4-18. között bárki megtekintheti a galériában (1055 Budapest, Falk Miksa utca 30.).