A Magyar Zeneszerzők Egyesülete 2024. október 15-én tartott elnökégi ülésén titkos szavazással döntött arról, hogy kik lesznek idén az Istvánffy Benedek-díj és az Orszánczky Miklós-díj nyertesei. Az Istvánffy Benedek-díjat Dobri Dániel, az Orszáczky Miklós-díjat pedig Vitus Eszter kapta.
Az Istvánffy Benedek-díjat a Magyar Zeneszerzők Egyesülete 1999-ben alapította az 1733 és 1778 között élt első magyar klasszikus komponista emlékére. Pályázni 40 éven aluli zeneszerzőknek lehetett egy az előző naptári évben bemutatott művel, ez alkalommal az elnökség Désir című művéért Dobri Dánielnek ítélte oda a díjat.
Dobri Dániel Junior Artisjus-díjas magyar zeneszerző a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán végzett, később többek között Eötvös Pétertől is tanult, 2024-től pedig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés szakos tanára lett. Munkássága a műfajok és stílusok széles skáláját mutatja, amit kortárs zenekari és kamarazenei, színházi, operai, balett- és kórusművei is bizonyítanak. Színpadi zeneszerzői tevékenysége kiemelkedik életrajzából: Magyarország legtöbb jelentős színházában közreműködött már, 2009 óta több mint 60 színpadi mű kísérőzenéjét szerezte
2024. júniusában a párizsi IRCAM ösztöndíjasa volt. Ugyanebben az évben a római Ensemble Seicentonovecento együttesnek komponált oratóriumot. Zenéjére jelenleg nagy hatást gyakorol a spektralizmus és a kortárs elektronika kompozíciós eszközeinek zenedramaturgiai értelmezése.
A Magyar Zeneszerzők Egyesülete 2009-ben díjat alapított a művészi igényű könnyűzene fiatal alkotóinak elismerésére is. A díjat Orszáczky Miklósról (1948-2008), a progresszív rockzene kiemelkedő, nemzetközileg is elismert képviselőjéről nevezte el. A díjra, melyet idén Vitus Eszter kapott magyar szövegű vokális, vagy instrumentális művel lehetett nevezni, a győztes alkotás a Funny Dialogue címet viseli.
Vitus Eszter Sepsiszentgyörgyön született 1996-ban. Gimnáziumi tanulmányait a Plugor Sándor Művészeti Liceum zongora szakán végezte, majd felvételt nyert a kolozsvári Gherghe Dima Zeneakdémia zeneszerzés szakára, ezzel párhuzamosan pedig zenepedagógia szakon is sikeresen diplomázott. A Kallós Zoltán Alapítványnál népi hegedűt,valamint tangóharmonikát is tanult. Jelenleg Budapesten tanít a Kroó György Zene- és Képzőművészeti Iskolában, emellett aktívan tevékenykedik zeneszerzőként, színházi produkciókon is dolgozik.
Zeneszerzőként több alkalommal is díjazták már munkásságát, a Muzsikál az erdő és a Némafilmhez filmzenét elnevezésű pályázaton is első helyet szerzett. Szaxofonra és zongorára komponált Funny Dialouge című művét már lehetősége volt előadni Etiópia fővárosában, Addis Abababan is.