Mi történt az Átriummal és a Kultúrbrigáddal, és mi lesz a független színházak sorsa? A budai Átrium öt színház konzorciumaként működik tovább, Pintér Béla társulatára alapozva. A Kultúrbrigád és a színházépület tulajdonosai a tavalyi elválás körülményeiről is beszélnek a HVG cikkében, amely előfizetés után ide kattintva érhető el.
A Kultúrbrigád hét évig üzemeltette a budai, Margit körúti Átriumot, ahol 12 éve dolgoznak, de mivel évek óta nem kapnak állami támogatást, többször is veszélybe került a létük. Ők voltak a legnagyobb vesztesei a társasági adó terhére adható céges támogatások megszüntetésének, mert először minimális, később pedig semmilyen tao-pótló pénzt nem kaptak az államtól. Mindent megpróbáltak, magas jegyárakkal dolgoztak, mecénásprogramot indítottak, de hiába.
2022-ben jelentették be, hogy befejezik a munkát, erre a közönségtől néhány nap alatt több millió forint felajánlás érkezett számukra, a főváros, a II. kerület és több másik független színház is összefogott, hogy megmentsék a szókimondó teátrumot. Ám ez csak egy időre volt elég.
2024-ben elhagyták az Átriumot, abban reménykedve, hogy független produkciós irodaként tovább tudnak működni. Futó produkcióikat – mint az Igenis, miniszterelnök úr vagy Az Őrült Nők Ketrece – különböző helyszínekre, például az Örkény Színházba és a RaM-ba vitték, új bemutatókat is terveztek. Ám nem sikerült stabil működést kialakítani, ők pedig nem akartak sem további jegyáremelést, sem újabb gyűjtést. „El kell fogadnunk, hogy erre a kabátra nem tudunk gombot varrni” – írták búcsúüzenetükben.
A teljes cikk a HVG oldalán, előfizetés után érhető el ide kattintva.