A Budapest100 2022. május 14–15-én lesz a budai Várnegyedben, ahol a polgárváros lakói nyitják meg a házakat és az intézmények is különleges programmal készülnek. A projektvezetők (Horváth Heni és Szőke Tímea, a kutatásvezető Szij Barbarával) februárban az önkéntesekkel együtt bejárták a helyszínt. Fotóink akkor készültek. Interjú Szőke Tímeával.
– Miért a Várnegyed lett az idei Budapest100 helyszíne?
– Személyes indíttatásnak tűnhet, de mégsem az, mert a Budapest100 eredeti ötletgazdája, Tamási Miklós (Fortepan) várbéli lakosként azért javasolta a témát, mert régi álma volt, hogy egyszer lakóként is részt vehessen a programban. Az is meggyőző érv volt, hogy a várban élők éppúgy budapesti polgárok, mint akár a körútiak – csak erre sokan nem is gondolnak. A várról az a kép él az emberek fejében, hogy ott csak turisták vannak, na meg nagyon gazdag emberek… Mi most épp azt fogjuk tudni megmutatni, hogy nem csak ez a várnegyed. Egyrészt nagyon sok érdekes ház van, talán még új dolgokat is fel lehet fedezni, bármennyire is sok kutatás volt már itt. De a Budapest100 szempontjából a lakóközösségek történetei a legizgalmasabbak, és épp ezzel lehetett lobbizni az önkormányzatnál, amikor az előkészítés 2019 végén elkezdődött.
– Mennyire volt fogadókész a Budavári Önkormányzat?
– Ismerősként találkoztunk: a mostani polgármester, V. Naszályi Márta korábban önkéntes volt a Budapest100 csapatban, és a stábjában mások is rajongóink, így a támogatásukat gyorsan sikerült megszerezni.
– Mit mutatnak a kutatók adatai a polgárvárosban felkereshető házakról?
– Összesen 183 épület van a házlistánkon, de ebből kettő már építési terület (a Diplomata házat elbontották, a Pénzügyminisztérium átépítése tart), vagyis 181 címmel számolunk. Ebből 47 intézmény, amelyek közül néhány már visszajelezte, hogy lesz speciális programjuk a Budapest100 hétvégéjén. Vannak üresen álló ingatlanok is, például a járvány miatt zárva tartó panziók, vagy más, még új funkcióra váró egykori közintézmények, ahol meg kell várnunk, hogy a tulajdonos reagáljon a felhívásunkra. Az önkénteseink viszik a plakátot, lakóleveleket és reméljük, ennek lesz hatása.
– Az önkéntesek szakemberek vezetésével három különböző bejáráson vettek részt, hogy ismerkedjenek a helyszínnel. Mi volt a legmeglepőbb?
– A várban nem hétköznapi az élet, inkább skanzenszerű, ahol minden a turistákat szolgálja, nem nagyon van bolt meg zöldséges, és egyéb szolgáltatások is ritkák. És kirakatok sincsenek, mint a körúton… A bejárás arra volt igazán jó, hogy pontosan érzékeltük, mekkora terepen fogunk mozogni. A Budapest100 eddig általában az egész várost megmozgatta, most a helyszínünk egy városrész, ahol koncentráltan várunk mindenkit a május 14-15. hétvégén. Már látjuk, hogy milyen lesz, amikor a látogatók szinte ismerősként fogják üdvözölni egymást az utcákon. Arra számítunk, hogy a nyitott házaknak köszönhetően maguk a várnegyed lakói is összeismerkednek egymással, és ezzel megvalósul a Budapest100 egyik alapvető célja is, a közösségek erősítése. Az is különleges idén, hogy nagyon sok helyi lakos van az önkénteseink között.
– A várnegyedben élők készülnek már a Budapest100-ra? Ismerik?
– Ez a 12. alkalom, így a legtöbben hallottak már róla, és vannak, akik korábban több programon részt is vettek, így tudják, milyen élmény és mire számítsanak, ha megnyitják a házat. Eddig többnyire jól fogadták a levelekkel érkező önkénteseinket, akik ismeretlenül becsöngetnek és a kaputelefonon mondják el kezdetben, hogy mi járatban vannak. A Budapest100 nyitott kapukat jelent, ez az első kérésünk: engedjék be az érdeklődőket, hogy lássák, milyen a városnak ez a része. Minden háznak saját önkéntese lesz, akár több is, ha sok programmal készülnének. Ebben segítünk: lehet koncert a közös terekben, kiállítás a folyosón, és így tovább. Ezek a részletek a levélben, plakáton is olvashatók. És lesz két személyes találkozó a megnyitó házakat képviselő lakók számára, és ott lehet majd minden kérdést tisztázni.
– Mit nyújt a Budapest100 azoknak, akik kinyitják a kapukat és vendégül látják az érdeklődőket a május 14–15-i hétvégén?
– Jó élményeket biztosan. És előfordulhat, hogy épp a kutatóinknak köszönhetően megtudnak olyasmit a saját házukról, ami újdonság, vagy egy általunk készített fotó szebb, mint amit korábban láttak. Ezek a dolgok – tervrajzok, iratok, kutatási anyagok, képek – egy példányban mind a lakóközösség tulajdonában maradnak a programunk után is, és akár tartós kiállítás lehet belőle később is a folyosón. Abban biztosak vagyunk, hogy a koncertek, közös sütievés, a beszélgetések és új ismeretségek sokáig maradandó élményt jelentenek. A hírvivők dolga nem egyszerű, de most azt tapasztalják, hogy ha a bemutatkozás után megnyílik a ház kapuja, akkor a lakók szívesen mesélnek a múltról, a rég megtörtént dolgokról is. A legfrissebb élménybeszámolón magunk is csak ámultunk: sztorizgatás közben az önkéntesünket behívták a konyhába, ahol az ott lakókkal közösen elkészítették az aznapi spagettit.
Olvasóink a Budapest100 weboldalán a megnyitó házakról március 20-a után, a programokról áprilisban tájékozódhatnak. Aki várbéli lakosként szeretne csatlakozni, ide kattintva teheti meg február 28-ig.