Nemcsak remekbe szabott sorok és történelmi arcélek tárulnak fel a 19. századból, hanem hús-vér asszonyok lépnek elénk a Várkert Bazár két különleges irodalmi estjén. Szerettek és gondoskodtak, de alkottak, sőt hősök is lettek. Március 11-én Szendrey Júlia alkotói világát ismerhetik meg az érdeklődők, míg március 15-én a Színésznők forradalmát hozza el Udvaros Dorottya és Balsai Móni.
Szendrey Júlia a lánglelkű költő, Petőfi Sándor hitveseként ismert elsősorban, kevesen tudják, hogy maga is alkotott, sőt egészen forradalmi hangulatú sorok is születtek a tolla nyomán. „Volnék, mint kő oly érzéketlen, / Vagy olyan csalfa, mint a hab, / Vagy mint a hold oly változékony, / Lehetnék én is boldogabb. / Vagy mint madár a kalitkában / Tudnék dalolva lenni rab. / S feledni téged, oh szabadság; / Lehetnék én is boldogabb.” Ideje megismernünk az az arcát, amely szerint nemcsak szerelmes feleségként, hanem az irodalmat mélyen értő és érző művészként is hű társa lehetett Petőfinek.
Március 11-én tartalmas és szórakoztató beszélgetés keretében már forradalmi hangulatban ismerheti meg a közönség, hogy milyen szerepet vállaltak a nők 1848-49-ben. A Várkert Irodalom Aposztróf „…egy nő, több mint csak asszony…” című estjének fókuszában Szendrey Júlia naplója és levelezése áll.
Válogatott műrészletek és kortárs reflexiók hangoznak el a szabadságharcról, melyekből talán mi is erőt meríthetünk a XXI. században. Igazán különleges irodalmi estének ígérkezik, hiszen a népszerű Juhász Anna irodalmár vendége lesz Trokán Nóra és Mohai Tamás színművészek, valamint dr. Gyimesi Emese irodalmár, Szendrey Júlia szellemi örökségének kutatója.
Március 15-én a Színésznők forradalma című zenés irodalmi est szintén izgalmas szellemi és érzéki kalandra invitál, és azt járja körbe, hogyan lehet ma megidézni azokat a történelmünkből jól ismert nőalakokat, akik meghatározó szerepet játszottak az 1848. március 15-én Pest-Budán kirobbanó eseményekben. Korunk hat híres írónője ragadott tollat, hogy megrajzolja a forradalom dobogó szíveit, melyeket érzékeny színészi játék kelt életre.
A Kossuth-díjas Udvaros Dorottya és a Jászai Mari-díjas Balsai Móni bújnak az egykor fontos szerepet vállaló hősnők bőrébe, hogy hűen tolmácsolják a kortárs írónők novelláit. Berg Judit, Farkas Adrienne, Karafiáth Orsolya, Kormos Anett, Szabó Borbála és Ugron Zsolna novellái egytől-egyig különleges időutazásra hívnak, amikor élő alakként varázsolják elénk a történelmi szereplőket Laborfalvi Rózától Táncsics Mihályné Seidel Rózáig. A zenei háttérről Szabó Balázs gondoskodik népzenei ihletésű, melodikus dallamok ihletett előadójaként, míg a narrátor Nényei Pál író lesz.