Ugyan egyre érezhetőbben közeledik a tavsz nálunk, egy tartalmas síelésre elmenni még mindig nem késő. A következő cikkben elolvashatod, hogyan állítsd össze a síruházatodat, hogy biztosan minden rendben menjen, és semmiképpen ne legyen megfázás vagy egyéb betegség a kikapcsolódás vége, és hogy biztosan kényelmesen tudj lecsúszni minden alkalommal.
Lássuk tehát, mi az a három réteg, amiből a megfelelően összeállított síruházat áll.
Base layer
Magyar nevén aláöltözet, de a sport szaküzletekben találkozhatsz még a first layer elnevezéssel is. Ez meghatározó darabja az öltözékednek, ugyanis ez garantálja a kényelmedet, és egyben az egészséged védelméhez is nagyban hozzájárul. Ezek a darabok ugyanis a testedhez tapadva kellemesen melegen tartanak, az izzadtságot pedig elvezetik az anyag külső felületére, mivel onnan sokkal gyorsabban és könnyebben el tud majd párologni. Ebből kifolyólag – bármennyire is kényelmesnek tűnhet elsőre – a pamut alapanyagú aláöltözeteket mindenképpen kerüljük el. Ezek ugyanis nem engedik tovább a nedvességet, hanem magukba szívják, ami pedig hamar áthűl, és megfázáshoz, tüdőgyulladáshoz vezethet.
Te is készülsz még egy utolsó lesiklásra valamelyik szomszédos síparadicsomban, de még nem tudod a pontos időpontot? Kösd meg az utasbiztosításod online, akár pár órával az indulás előtt, hogy ne kerülhess váratlan helyzetekbe!
Középső réteg
Ezek azok a darabok, amiktől tényleg melegen fogod magad érezni. Hogy melyiket érdemes választani, az nagyban függ attól is, hogy mennyire bírod a hideget, vagy attól, hogy milyen hőmérsékleti viszonyok közé tervezel utazni. Többségében erre a célra a polár anyagból készülő ruhadarabok a leginkább alkalmasak. A kényelem ennél a rétegnél is kiemelt fontossággal bír, ne legyenek a választott ruhadarabok se túl feszesek, se túl lengék, hiszen mindkét esetben korlátozni tudnak a szabad mozgásban.
Felső réteg
Azaz a síkabát és a sínadrág. Ezeknek a kiválasztásakor két szempontot nagyon fontos figyelembe venni. Az egyik a vízállóság, amit minden ilyen jellegű ruhadarabon feltüntetnek. A hagyományos időjárási viszonyokhoz bőven elegendő az 5000 mm feletti darab, ám ha azt szeretnéd, hogy az öltözéked szélsőséges viszonyok között se hagyjon cserben, akkor a 10000 mm feletti ruházatok közül érdemes válogatnod.
A másik, hogy a nadrágok hiába egyeznek, sose vedd egy kapal alá a sí- és snowboard kabátokat. Ugyan a pályák, ahol a sportot űzitek, hasonlóak, de a mozgásforma teljesen más, így más kialakításért is kiált. Míg a sí felsőruházat szűkebb, több zsebbel rendelkezik, és több szellőzőbetéttel is lett ellátva. A snowboardozás közben nem mozog annyit a kar, így nincs szükség rá, hogy annyira a testhez simuljon a ruházat. Ezek a kabátok jóval lazábbak a nagyobb kényelem érdekében.
Ha minden megvan az utazáshoz, már indulhatsz is!