A világ lakosságának körülbelül 25-30%-a küzd ételintoleranciával, amelyben a bélfal egy adott szakaszán károsodás lép fel, így bizonyos ételek nem tudnak maradéktalanul lebomlani, ezáltal bekerülnek a keringésbe. Az immunrendszer pedig ellenanyagot kezd termelni a keringésbe jutott idegen anyagokkal szemben.
Milyen tünetek észlelésekor fontos orvoshoz fordulni?
Manapság az egyik leggyakoribb a tejcukor-, más néven laktózintolerancia, melynél olyan emésztőrendszeri tünetek tapasztalhatók, mint például puffadás, hasmenés, görcs, székrekedés, hányinger.
Bizonyos ételek elfogyasztásakor bőrtünetek is megjelenhetnek, jelzőértékű lehet például az ekcémaszerű panasz, illetve a bőrpirosodás is. Előfordulhat, hogy az olyan általánosnak vélt tünetek, mint a fejfájás, fáradékonyság, rosszabb közérzet, esetleg álmatlanság mögött is ételintolerancia áll. Legalábbis gyanakodni kell rá, ha egy alapos kivizsgálás során sem találtak egyéb betegséget.
Fontos elkülöníteni az ételintoleranciát a táplálékallergiától. Utóbbinál ugyanis az étel fogyasztása után azonnal, már néhány perc alatt megjelennek a tünetek, míg az ételintolerancia hosszabb ideje fennálló, krónikus panaszokkal járó betegség.
A felsoroltakon kívül, bármely hasonló, addig nem észlelt rendellenesség, vagy változás esetén haladéktalanul szakorvoshoz kell fordulni! Az okokat mihamarabb fel kell tárni!
Az alapos kórelőzmény fontossága
A precíz diagnózis felállításához nélkülözhetetlen a részletekbe menő kórelőzmény is, ehhez pedig szükséges a korábbi betegségek, a családtagok, felmenők kórképeinek feltárása. A jelenlegi tünetek teljes körű felvázolása szintén segíti a szakember munkáját. Javasolt bemutatni a régebbi leleteket, és vizsgálati eredményeket.
Fontos továbbá a szedett gyógyszerek, étrend-kiegészítők, egyéb készítmények megbeszélése is, illetve ha ismert érzékenysége van, erről is tájékoztassa a specialistát. Szükségessé válhat gasztroenterológiai, allergológiai, és immunológiai szakorvosi vizsgálat is a betegség megállapításához. A CMC Déli Klinika ételintolerancia vizsgálatán segítenek a kiváltó ok feltárásban, a precíziós kivizsgálás után pedig a szakorvosok az Ön számára legoptimálisabb kezelési tervet is összeállítják.
Melyek a precíziós kivizsgálás legfontosabb tudnivalói?
Mind az ételintoleranciák, mind pedig az ételallergiák felderítéséhez alaposan megtervezett, pontos kivizsgálási és kezelési tervre van szükség, ehhez pedig a több szakember közös együttműködésére van szükség.
A szakorvosok által kidolgozott kezelési ajánlás segít a pontos diagnózis felállításában, ugyanakkor többféle szemszögből vizsgálva, egyénre szabottabb kezelési terv alakítható ki. Mindezt segíti a korszerű bioinformatikai rendszer, ahol rögzíthetők az aktuális egészségi állapot jellemzői, így a szakember sokkal konkrétabb képet kaphat a meglévő, és korábbi betegségek kapcsán.
A multidiszciplináris precíziós kivizsgálás előnye, hogy több különálló terület szakorvosa együtt alakítja ki a diagnosztikai tervet, a kezelési ajánlást, és az utánkövetéses javaslatot.