Idén nyáron ismét szabadtéri táncesteket rendez a Nemzeti Táncszínház a Millenáris Parkban, ahol a legnagyobb néptáncegyüttesek éppúgy képviseltetik magukat, mint a spanyol flamencóval vagy a kortárstánccal foglalkozó társulatok. A július 14. és 24. között zajló rendezvénysorozat részleteiről Ertl Pétert, a Nemzeti Táncszínház igazgatóját kérdeztük.
– Hányadik alkalommal rendezik meg idén a TáncParkot?
– 2020-ban indította el a Nemzeti Táncszínház a rendezvénysorozatot, vagyis idén már harmadszor kerül rá sor. De a színház nyitása óta minden nyáron szerveztünk szabadtéri táncelőadásokat, hiszen páratlan hangulatuk van ezeknek a csillagos ég alatt megvalósuló eseményeknek. A TáncPark jellegzetessége, hogy az előadásokat követően felajánljuk a közönségnek, hogy egy rövid tánc erejéig kapcsolódjanak be.
– Milyen műfajú előadásokkal készülnek?
– Alapvetően magyar és nemzetközi folklór előadásokat válogattunk, lesz tehát magyar néptánc és annak kortárs feldolgozásai, spanyol flamenco és argentin tangó. De láthatunk kortárstánc műfajjal dolgozó produkciókat is, például a Feledi Project Esszencia című premierjét, amelyet Feledi János és az Oláh Dezső Vibratone Quartet közösen jegyez. Az előadásban a jazz, a klasszikus zene és a népzene keveredik, amelyhez a társulat vezetője a rá jellemző táncstílusban készített koreográfiákat.
A másik bemutatónk Kulcsár Noémi Lacus Pelso című produkciója lesz, amely a balatoni nyaralás hangulatát idézi meg, régi emlékek és a mai helyzet felvillantásával. Ezenkívül kiemelnék még egy élőzenével kísért, akrobatikus előadást, a Duda Éva Társulat Ramazuriját, illetve az idén 65 éves Duna Művészegyüttest is.
– Milyen koncepció mentén tervezték meg a tizenegy napon át tartó sorozatot?
– A Magyar Állami Népi Együttes Körtánc című előadásával kezdünk, amelynek címével összhangban egy nagy kört járunk le a TáncPark műsorát tekintve is. A néptánc műfajától indulunk, lesz több kortárstánc és nemzetközi folklór produkciónk, és záróprogramként szintén egy néptáncegyüttes, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Kárpátok visszhangja című előadását nézhetjük meg. A körkörösség, a változatos produkciók bemutatása egyébként is jellemző a Nemzeti Táncszínházra, ezt tesszük a TáncParkban is.
– Rossz idő esetén is megtartják az előadásokat?
– Igen, arra biztatom a nézőket, hogy bátran induljanak el, mert ha esik, ha fúj, akkor sem maradnak el a produkciók. Ilyenkor a Nemzeti Táncszínház nagytermében rendezzük meg az adott előadást.
– Mivel készülnek a 2022/23-as évadban?
– Szeptember elején, rögtön két bemutatóval indítjuk az évadot: először a Pécsi Balett Zorba című előadása lesz látható, utána pedig a Magyar Állami Nép Együttes mutatja be új produkcióját Ünnep címmel. Emellett számos más premier és bérletes előadás várja a közönséget, tehát ebben az évadban is változatos repertoárral készül a Nemzeti Táncszínház.