Az ajtózár, ha úgy tetszik, a bejárati ajtó lelke, hiszen kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a nyílászáró valóban csak azokat engedje be, akik arra jogosultak. Ezért közel sem csak az számít, hogy milyen masszív anyagból készült az ajtó, hanem legalább ennyire fontos a zárak szerkezete és minősége is.
A betörők többsége nem kockáztat
A bűnügyi statisztikák azt mutatják, hogy a betörők többsége a lehető legegyszerűbb helyen, tehát a bejárati ajtón keresztül megy be a kirabolni kívánt ingatlanba. Ehhez a legkézenfekvőbb módszer a zár feltörése.
Otthonunk biztonsága érdekében tehát elengedhetetlen, hogy ezt a pontot erősítsük meg a lehető leginkább. Erre ma már több lehetőség is van, például a Nívó biztonsági ajtók alkalmazása, melyek megerősített szerkezettel állnak ellen a betörési kísérleteknek.
Tömör acéllemez belső, szénacél zártszelvény keret, többpontos biztonsági zárak – ez a kombináció még a legelvetemültebb betörőn is kifog!
Milyen ajtózár-típusok léteznek?
Lássuk is a leggyakoribbakat:
- Bevésőzár: ma már régi és elavult megoldásnak számít. A nevét arról kapta, hogy a zárszerkezet az ajtó élébe van bevésve. Mivel csak egyetlen ponton záródik, ezért napjainkban már csak beltéri ajtóknál alkalmazzák, illetve a régi fa bejárati ajtóknál találkozhatunk még vele. Mivel nagyon egyszerű feltörni, ezért bejárati nyílászárónál mindenképp indokolt a csere.
- Többpontos zár: ennél a típusnál az ajtó élén egy fémlemez, a zár előlapja fut végig, és három-négy záródási ponttal rendelkezik. Ezek a kiegészítő reteszek azonban csak akkor záródnak, ha megemeljük a kilincset, ilyenkor egy jellegzetes kattanó hangot is hallhatunk. Csak ezt követően lehet bezárni, zárt állapotban pedig nem lehet lenyomni a kilincset. Manapság széles körben elterjedt megoldás, főleg a műanyag ajtók esetében.
- Biztonsági zár: nevéből adódóan a legmagasabb védelmet adó megoldás. Itt ugyanis három-négy darab, hüvelykujj vastagságú acéltüske lapul a zártestben, amik az ajtó bezárásakor több centiméter mélyen belesimulnak a keretbe. Ha emellé az ajtó szerkezete is kellően erős, akkor e kettő jóformán betörhetetlen kombinációt alkot.
- Másodzár: aki nem érzi elégségesnek a jelenlegi védelmet, de nem akarja a komplett ajtót lecserélni, az szereltethet fel a meglévőre is kiegészítő zárakat. Előnyük, hogy nem feltétlenül kell megbontani hozzájuk az ajtó szerkezetét. Ugyanez hátrány is abból a szempontból, hogy látszani fog, hogy utólag lett felszerelve. Illetve a több zár és több kulcs miatt kicsit tovább tart az ajtó nyitása és zárása, de ez a kis kellemetlenség megéri a plusz biztonságért cserébe.
A betörők egyre ravaszabbak, de az ajtógyártók sem tétlenkednek
Az ajtógyártó cégeknek is haladniuk kell a korral, és olyan megoldásokat alkalmazni, amellyel sikeresen kiküszöbölhető egy egy jól bevált betörési módszer. A savazás ellen például már léteznek saválló zárbetétek, a zár fogóval való letörése pedig kivédhető egy az ajtó síkjából nem kiemelkedő zárral, ezért érdemes bizalmat szavazni a modern megoldásoknak.