Tizenkilencedik alkalommal csendül fel augusztus utolsó hetében a régi korok muzsikája a Börzsöny hegység lábánál, a Dunakanyar festői településein. Az egyik legrégebben fennálló magyar régizenei fesztivál, az idén 19. évéhez érkezett Börzsöny Barokk Napok idén is változatos, az európai zenetörténet több évszázadát átívelő műsorral és festői helyszínekkel várja visszatérő és új vendégeit.
Az augusztus 23. és 28. közt zajló fesztivál keretében hat napon át hat helyszínen hat koncertre kerül sor.
A programot az elmúlt évhez hasonlóan egy liturgikus program, reneszánsz vesperás vezeti be augusztus 23-án a nagymarosi katolikus templomban. A Capella Coronata énekegyüttes előadásában a reneszánsz polifónia legnagyobb mestereinek művei hangzanak el. Az együttest Hegyi Barnabás, a Mátyás-templom karnagya vezeti.
A Dunakanyar egyik építészeti ékköve, a Kós Károly által tervezett szecessziós zebegényi katolikus templom ad otthont a fesztivál házigazdájának tekinthető Sebastian Consort kamarazenei estjének augusztus 24-én. A Lachegyi Imre vezette együttes első műsorában itáliai és spanyol kora barokk szerzők ritkán hallható, különleges szépségű művei csendülnek fel.
25-én a Sonus Cordis Historique koncertjét hallhatjuk a kismarosi ciszterci monostorban. A 2019-ben alakult együttes repertoárja az egészen friss kortárs művektől kezdve a vonósnégyes-műfaj hajnaláig ível; a Börzsöny Barokk Napokon G. J. Werner, J. Haydn és L. Boccherini műveit adják elő korhű hangszereken, historikus előadásmódban.
Az elmúlt években hagyománnyá vált a fesztiválon a kamarazenekarrá bővült Sebastian Consort concertókból álló koncertje. Augusztus 26-án a verőcei baptista imaházban G. Ph. Telemann viola da gambára és furulyára írt concertója és J. S. Bach V. Brandenburgi versenye mellett egy kevésbé ismert zeneszerző, Johann David Heinichen egy versenyműve hangzik el.
27-én a szokolyai református templomban a Consortium Musicum Danubianum műsora a régizene és a népzene kapcsolatát, közös gyökereit helyezi középpontba. Előadásukban ír és skót népzenéből eredő, elsősorban air és gigue típusú darabok szólalnak meg, amelyeket az angol régizene jellegzetes variációs formájával, a groundokkal állítanak párhuzamba. A műsor a kötetlen, improvizatív előadói felfogásnak köszönhetően az előadás folyamán nyeri el végső formáját.
Az augusztus 28-i zárókoncertet, amely évek óta a Gödi Barokk Napok társrendezvényeként valósul meg, idén a Németh Pál vezette Savaria Barokk Zenekar adja. Az együttes műsorán Antonio Caldara: Szent István, Magyarország első királya c. oratóriuma szerepel. Különleges egybeesés, hogy a mű az alsógödi Szent István templomban hangzik el, nem sokkal államalapító királyunk ünnepe után.
Részletes program és információ ide kattintva érhető el.
A fesztivál támogatója a Nemzeti Kulturális Alap és a Gödi Barokk Napok szervezője, a Belépés Családostul programsorozat.